Oszuści grasują

rodowizow44444

Oszuści nie tylko podają się za fałszywych krewnych, ale także elektryków, pracowników gazowni, wodociągów czy urzędników. Policjanci przestrzegają przed „odwiedzinami” osób podającymi się za pracowników różnych instytucji. Za każdym razem sprawdzajmy ich wiarygodność. Ofiarami oszustów i złodziei są najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim sprawcy podający się za pracowników wodociągów okradli 81 – latkę i 86 – letniego mężczyznę.

Wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim dwukrotnie miała miejsce kradzieży na szkodę starszych osób. Do pierwszego zdarzenia doszło przed południem, kiedy do mieszkania 81 – letniej kobiety zapukali dwaj mężczyźni. Podając się za pracowników wodociągów, pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody w kranach weszli do mieszkania, po czym wykorzystując chwilową nieuwagę kobiety skradli z szuflady w kredensie złota biżuterię o wartości 800 złotych i 20 złotych w gotówce. Kiedy wyszli pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona. Z ustaleń Policji wynika, iż kilkanaście minut później, na sąsiedniej ulicy ci sami mężczyźni w podobny sposób okradli 86- letniego mężczyznę. Nestor stracił pieniądze w kwocie 400 złotych.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie.
Policjanci ostrzegają przed osobami, które bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „inkasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.

Pamiętajmy aby stosować się do podstawowych zasad:
– nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
– nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
– jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
– nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
– jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Polecamy również