W biznesie najważniejszy jest upór

Rozmowa z Grzegorzem Pietrzykowskim, przedsiębiorcą, odznaczonym Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP.

– Czym dla Pana jest tak znaczące odznaczenie?

– Przed wszystkim dowodem na to, że ciężka praca zostaje dostrzeżona i uhonorowana. Poza tym chciałbym podkreślić z całą stanowczością, że ja tylko odbierałem to odznaczenie, a pracowało na nie grono ludzi. Odznaczenie nie jest za pracę, którą wykonuje się samemu. Ja działam w rożnych stowarzyszeniach i instytucjach pomocowych. Oczywiście docenienie mojej pracy jest niezwykle miłe, ale przecież ktoś musiał mnie do tego odznaczenia nominować. Widocznie na nie zasłużyłem. Jestem członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, działam w Stowarzyszeniu Samorządność i Przedsiębiorczość. Jak widać nie zamykam się w „czterech ścinach” własnego biznesu.

– Co jest najważniejsze w prowadzeniu własnej działalności?

– Własną działalność gospodarczą prowadzę od 1989 roku czyli mam dość bogate doświadczenie w tym temacie. Bardzo ważne jest to, żeby przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Ludzie w urzędach pracują rożni. Jedni są przychylni, inni rzucają kłody pod nogi i to bez przyczyny. Może robią to z czystej złośliwości, a może po prostu mają takie charaktery. Oczywiście nie wszyscy, ponieważ są także wspaniali urzędnicy, którzy bardzo nam pomagają. Twardo powtarzam – nie przeszkadzać, bo to jest bardzo ważne. Przecież przedsiębiorcy dają zatrudnienie innym ludziom. Zasługują więc na zaufanie i pomoc.

– Jakich rad może udzieli doświadczony przedsiębiorca młodym biznesmenom?

– Przede wszystkim najważniejsze jest to, żeby się nie poddawać. Wiadomo, że życie przedsiębiorcy nie jest usłane różami. Przedsiębiorca nie idzie na osiem godzin do pracy, tylko pracuje na okrągło. Upór w dążeniu do celu to połowa sukcesu. Poza tym nie wolno patrzeć wąsko tylko na swój biznes. Należy obserwować co się dzieje na rynku. Być czujnym. Jakie są zagrożenia i gdzie można znaleźć pomoc. Być życzliwym i mieć przyjaciół. To bardzo pomaga. Niezwykle potrzebna jest wiedza. Ja z wykształcenia jestem prawnikiem. Skończyłem także bankowość i logistykę. Namawiam więc biznesmenów do nauki.

– Dziękuję za rozmowę i gratuluję odznaczenia.

Polecamy również