Niesłusznie pobierany podatek od świadczeń zagranicznych

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty wypłacające emerytury i renty pochodzące z zagranicy zobowiązane są do poboru podatku (zaliczek na podatek) od tych świadczeń. Obowiązek płatnika ciąży na wszystkich podmiotach wypłacających emerytury i renty z zagranicy. W praktyce obowiązek ten dotyczy zwłaszcza banków. Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty emerytur i rent zagranicznych są tu zbliżone do obowiązków ciążących na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który jest płatnikiem podatku z tytułu wypłaty emerytur i rent krajowych.

    Aby zrealizować nałożony ustawowo obowiązek, nie wystarczy analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest także znajomość przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, z którego pochodzi zagraniczne świadczenie emerytalno-rentowe. Dodatkowo, w związku z faktem, iż mówimy o dochodach zagranicznych, należy poddać analizie także przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące miejsca rezydencji podatkowej. Dopiero po ustaleniu powyższych kwestii bank realizuje obowiązki płatnika, polegające na obliczeniu, pobraniu i odprowadzeniu podatku (zaliczki) na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

 W związku z powyższym praktyczne wątpliwości, jakie pojawiają się przy realizacji obowiązków płatnika przez bank, zostały podzielone na dwie grupy: związane z ustaleniem istnienia obowiązku płatnika w konkretnej sytuacji oraz z obliczeniem, poborem i wpłatą podatku.

Sprecyzowanie, czy w konkretnym przypadku polski bank ma do czynienia z emeryturą bądź rentą zagraniczną, jest kluczowe dla ustalenia ciążących na nim obowiązków. W razie stwierdzenia, że wypłacane za pośrednictwem banku świadczenie nie jest emeryturą ani rentą zagraniczną, bank nie pełni funkcji płatnika i wypłaca należną kwotę bez potrącania podatku. W przeciwnym wypadku należy przeanalizować pozostałe zagadnienia, co pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w konkretnym przypadku powstanie z tego tytułu obowiązek poboru zaliczki na podatek. Nie od wszystkich bowiem emerytur i rent pobierany jest podatek.

Brak zamkniętej definicji ustawowej pojęć „renta” oraz „emerytura” powoduje, że niekiedy niezwykle trudno określić, czy w konkretnym przypadku rzeczywiście bank ma do czynienia z emeryturą bądź rentą zagraniczną, a w konsekwencji czy ciążą na nim obowiązki płatnika podatku. W praktyce identyfikacja płatności zagranicznych jako emerytury bądź renty opiera się zwłaszcza na opisie dokumentu potwierdzenia przelewu środków pieniężnych. Dokumenty zaś nie zawsze jednoznacznie wskazują na charakter danego świadczenia.

Jeśli otrzymujecie Państwo świadczenia z zagranicy i macie wątpliwości co do ich charakteru oraz zasadności dokonywanych potrąceń przez Bank, zapraszamy do Kancelarii w celu uzyskania pomocy prawnej.

Kancelaria Prawna Omega

ul. Traugutta 2, Ostrowiec Świętokrzyski

www.prawnikostrowiec.pl

Fot. Kancelarie Prawne Omega

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treśćOmega3 zamieszczanych ogłoszeń.

Polecamy również