Afera z żółwiem żółtobrzuchym

zolw

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Sprawdź czy to legalne

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju ujawnili ogłoszenie, w którym oferowany był do sprzedaży żółw żółtobrzuchy. Gad był wystawiony na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Jak się okazało, 39–letnia kobieta chciała go sprzedać nie wiedząc o tym, że żółw znajduje się na wykazie zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Zgodnie z ustawą za popełnienie takiego przestępstwa może grozić kara od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zdarza się, że w domu trzymamy egzotyczne zwierzęta. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawy z tego, że niektórych zwierząt egzotycznych nie wolno trzymać w domu, a inne muszą być zarejestrowane w odpowiednim urzędzie. Wczoraj policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą z buskiej komendy pojechali do mieszkanki gminy Stopnica, która oferowała do sprzedaży żółwia żółtobrzuchego. Gad był wystawiony do sprzedania na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Jak się okazało, 39–letnia kobieta chciała go sprzedać nie wiedząc o tym, że żółw znajduje się na wykazie zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Kobieta przyznała się, że zrobiła to nieświadomie i chce poddać się dobrowolnie karze. Żółw został przekazany pod opiekę weterynarza.

Przestrzegamy przed pochopnym nabywaniem zwierząt, których nie znamy. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony gatunków dziko żyjących, oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publiczne w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków zwierząt, grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Polecamy również