Rodzice i uczniowie popierają nauczycieli

strajk

Murem za nauczycielami – Rodzice”. Ulotka tej treści widnieje na drzwiach wejściowych do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak do tej pory na listę nauczycieli, którzy biorą udział w strajku wpisało się 18 nauczycieli mówi dr Agnieszka Batóg, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrowcu. – Dzieci mają zapewnioną opieką na świetlicy, gdzie prowadzone są zajęcia opiekuńczo wychowawcze. Nie ma zajęć dydaktycznych. Do godziny 9 do szkoły przyszło pięcioro dzieci.

– Jak do tej pory 90 procent nauczycieli, którzy przyszli do pracy opowiedziało się za akcją strajkową- mówi Małgorzata Kwiecień, prezes ogniska ZNP przy szkole nr 4. – Wśród nich są nie tylko członkowie ZNP. Za strajkiem opowiedzieli się także nauczyciele niezrzeszeni oraz członkowie nauczycielskiej „Solidarności”. Każdy nauczyciel, który przychodzi do szkoły i ma taką wolę wpisuje się na listę nauczycieli strajkujących. Pozostali podejmują swoją pracę. Ja osobiście mam bardzo mieszane uczucia. Do końca wierzyłam w podpisanie porozumienia. Dla nas sytuacja jest także bardzo trudna. My jesteśmy po to, żeby uczyć dzieci i dlatego wierzę, że porozumienie zostanie jak najszybciej osiągnięte.

Na drzwiach wejściowych do budynku Liceum Ogólnokształcącego im, Joachima Chreptowicza zamieszczona jest ulotka z poparciem uczniów dla nauczycieli „Drodzy nauczyciele jesteśmy z Wami”. Ulotka podpisana jest przez samorząd uczniowski.

– Chcemy być solidarni z naszą grupą zawodową i nauczycielami w całym kraju – mówi Joanna Żelazna – Żak- mówi przewodnicząca komitetu strajkowego w LO im. Joachima Chreptowicza. – W referendum strajkowym za taką formą protestu opowiedziało się 88 procent załogi. Popierają nas także koleżanki i koledzy z „Solidarności”. Uczniowie, którzy przyszli do szkoły mają zapewnioną opiekę. Wspierają nas także uczniowie. Jest to bardzo miły gest z ich strony.

W razie konieczności także przedszkolaki mają zapewnioną opiekę.

– Strajk rozpoczęliśmy o godzinie szóstej rano. Do akcji protestacyjnej do godziny 9 przystąpiło 13 nauczycieli i dwie osoby z obsługi. W referendum gotowość do strajku zgłosiło 19 osób. W tym wszyscy nauczyciele, zarówno zrzeszeni w ZNP oraz niezrzeszeni- powiedziała Barbara Grotek z PP nr 12.DSC08352DSC08354DSC08356DSC08357DSC08359DSC08362DSC08349DSC08363DSC08366DSC08346DSC08348DSC08368DSC08367DSC08370DSC08372DSC08374DSC08347

– W naszym przedszkolu pojawiło się dzisiaj dwoje dzieci – mówi dyrektor Publicznego Przedszkola nr 12 z oddziałami integracyjnymi Beata Krauze – Składanowska. – Rodzice wykazali ogromne zrozumienie dla naszej akcji. Do naszego przedszkola uczęszcza 80 dzieci, w tym 20 dzieci niepełnosprawnych. Wcześniej rodzice zostali poinformowani o możliwości strajku.

Dzisiaj.

W trzydziestu placówkach oświatowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego rozpoczął się strajk nauczycieli. Uczniowie, którzy przyszli do szkół i przedszkoli mają zapewnioną opiekę. Pomimo podpisania przez władze NSZZ „Solidarność” Nauczycieli porozumienia z rządem w Ostrowcu część związkowców przystąpiła do strajku.

– W naszej szkole w NSZZ „Solidarność” zrzeszonych jest 23 nauczycieli. Dzisiaj do strajku nie przystąpiło cztery osoby z „Solidarności” – poinformowała Marta Dobrowolska -Wesołowska , dyrektor PSP nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Dla nas jest to ogromnie budujące, że członkowie „Solidarności” Nauczycieli w naszym mieście też walczą o swoje prawa i godne życie  powiedziała Ewa Malec, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostrowcu.

Szczegóły wkrótce.

Polecamy również