Piękne osiedle – Piękny gest

osiuedle merkury tablica

DSC09534DSC09536DSC09542DSC09543DSC09551DSC09556DSC09559DSC09560DSC09564DSC09511DSC09530DSC09528DSC09527DSC09573DSC09574Piękny gest ze strony władz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz spółki OTBS. Na terenie, gdzie obecnie stoi osiedle mieszkaniowe Merkury została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona byłym zakładom „MODAR”, a później „Gambo oraz ich pracownikom. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz miasta, byli pracownicy, mieszkańcy okolicznych osiedli, radni miejscy i powiatowi. Tablice odsłonił prezydent Jarosław Górczyński, prezes OTBS Małgorzata Kostrzewa oraz była pracownica Alicja Tokarska.

-Oddanie nowego osiedla to kolejny potwierdzony efekt projektu „Miasto Od Nowa”- mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Dzisiaj uczestniczymy w bardzo przyjemnym wydarzeniu upamiętniającym ludzi, którzy od końca lat 60 -tych pracowali w zakładach odzieżowych, mieszkali w Ostrowcu Świętokrzyskim i współtworzyli historię tego miasta. Tu, gdzie obecnie stoją dwa nowoczesne bloki były zakłady produkujące odzież na potrzeby służb mundurowych. W tych zakładach pracowało ponad 400 osób. Przemiany historyczne spowodowały, że zakład upadł i popadł w ruinę. Kilka lat temu podjęliśmy trudną decyzję o wykupie tego terenu od prywatnego właściciela. Rudera, która stwarzała zagrożenie została wyburzona, a w jej miejscu stanęły bloki. Osiedle Merkury ma wspaniałą lokalizację. W pobliżu jest park, doskonałe liceum, szkoła podstawowa, przedszkole oraz dwie przchydonie. Ostrowiec jest miastem atrakcyjnym. Coraz więcej mieszkańców innych miast kupuje u nas mieszkania lub tu buduje swoje domu. Dzięki temu powstają nowe firmy i miejsca pracy.

Prezydent Jarosław Górczyński otrzymał bukiet kwiatów od byłej pracownicy zakładów odzieżowych Alicji Tokarskiej.

-Cieszymy się bardzo, że inwestycja została zakończona tak pomyślnie – mówi prezes Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małgorzata Kostrzewa. – Stała się ona, którą możemy się pochwalić. Osiedle Merkury to dwa budynki wielorodzinne, znajdujące się przy ul. Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bloki wykonane są z energooszczędnych materiałów o nowoczesnej architekturze. Znajduje się tu 80 przestronnych mieszkań o podwyższonym standardzie i 80 miejsc postojowych w garażach podziemnych. Mieszkania w wybudowanych budynkach cechują się dużą różnorodnością pod względem powierzchni, najmniejsze mieszkania mają powierzchnię 53 m kw., a największe 133 m kw. Osiedle jest ogrodzone, z własnym placem zabaw dla dzieci i monitoringiem. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w kwietniu 2017 roku, natomiast oddanie budynków w grudniu 2018 r. Obecnie sprzedanych jest 70 z 80 mieszkań, a pozostałe o powierzchni 80 do 93 m2 cieszą zainteresowaniem. Poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętnimy tych ludzi, którzy tu pracowali.

Dzisiaj przed osiedlem stanęły tablice, na których widniały zdjęcia dokumentujące historię „Modaru” i „Gambo” oraz pracowników tych zakładów. Na jednej z fotografii pani Halina Radunc, pracownica zakładów odzieżowych maszeruje w pochodzie pierwszomajowym.

– Dawne to były czasy. Wtedy byłam młoda, a dzisiaj mam już ukończone 80 lat – mówi pani Halina. – Pracowałam tu jako szwaczka ponad 30 lat. Szyliśmy ubrania dla wojska i leśników. Odeszłam z pracy w 1995 roku. Później widziałam jak budynek mojego byłego zakładu niszczeje. Na ten widok płakać mi się chciało. Dzisiaj, aż serce rośnie, gdy widzę te piękne miejsce.

Na zakończenie uroczystości dla byłych pracowników zakładów odzieżowych był słodki poczęstunek i upominki od prezydenta Ostrowca.


Polecamy również