Ostrowiec rowerową stolicą Polski?

r2

Nasze miasto jest jednym z ponad 20 miast, które przystąpią w tym roku do ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wskakujemy na rowery! Do zdobycia zaszczytny tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. Organizatorem zabawy jest Miasto Bydgoszcz. Wybierz rower zamiast samochodu. Pokonuj kolejne kilometry i zdobywaj punkty dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wrzesień będzie szczególny dla wszystkich miłośników „dwóch kółek”. Do sportowej zabawy
i rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” przyłączyło się do tej pory 19 miast. Oprócz Bydgoszczy na liście pretendentów do tytułu znajdziecie miasta, które wysoko cenią sobie ideę zrównoważonego transportu. Kilometry kręcić będą: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Olsztyn, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Włocławek, a także Ostrowiec Świętokrzyski. Wspólnie propagujemy aktywny wypoczynek i turystykę rowerową, promujemy jazdę rowerem, jako alternatywny środek transportu, wdrażamy także ideę
smart city w polskich miastach.

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów, lecz została zawieszona w 2018 r. Rywalizacja jest organizowana przez Miasto Bydgoszcz i rusza we wrześniu 2019 roku. Kilometry będziemy gromadzić dzięki wykonanej przez Miasto Bydgoszcz aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Już teraz wszyscy chętni do wzięcia udziału w zabawie mogą pobrać bezpłatną aplikację na swoje smartfony w celu zapoznania się z nią i testowania. Rywalizacja rusza 1 września i potrwa przez cały miesiąc. Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. r1 r3W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostanie na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

– Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki oraz tzw. „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Wierzę, że nasze środowisko rowerowych pasjonatów, stowarzyszenia, grupy formalne i te mniej formalne są w stanie zawalczyć o puchar i wykręcić tysiące kilometrów dla naszego miasta, a tym samym pokazać jak liczna jest rzesza rowerzystów w mieście – informuje Kamil Stelmasik, lokalny koordynator akcji.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, będą mogli wziąć udział  w tej zabawie. Trzeba będzie tylko pobrać darmową aplikację, wybrać miasto i obszar, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Będzie można także uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, np. pomiędzy szkołami, firmami czy stowarzyszeniami. Wtedy rywalizacja będzie rozgrywała się bezpośrednio w danym mieście tworząc niezapomniane sportowe emocje.

Nakręćmy się na rower!  Wspólnie spróbujmy zdobyć Puchar Rowerowej Stolicy Polski!

Polecamy również