Jakie kwiaty na balkon od zachodu

balkon

petuniabalkon-z-kwiatamidonicabalconera lawendaNa balkonie zachodnim rano jest chłodno, a najgoręcej pod wieczór. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze kwiatów. Sprawdźmy zatem, jakie kwiaty najlepiej sobie poradzą w takich warunkach.

Kwiaty na balkon zachodni – specyfika warunków uprawy

Ładnie ukwiecony balkon nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Naturalna osłona z kwiatów trochę chroni przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jednocześnie stwarza wyjątkowo przyjemną atmosferę do siedzenia. Należy jednak dobrze przemyśleć wybór roślin kwitnących, a to wynika ze szczególnych warunków uprawy.

Donica Nido dostępna w sklepie Ogrodolandia – idealna donica podwieszana na balkon

Rosnąca temperatura

Na balkonie zachodnim temperatura wzrasta stopniowo w ciągu dnia. O poranku czuje się miłą rześkość, ale już koło południa zaczyna się robić bardzo ciepło. W związku z tym, że popołudniowe słońce świeci nad wyraz intensywnie, to jeszcze pod wieczór na balkonie jest naprawdę gorąco. Wynika to zarówno z promieniowania słonecznego, jak i oddawania ciepła przez mocno nagrzane w ciągu dnia ściany budynku.

Kwiaty lubiące słońce

Niektóre kwiaty balkonowe nie lubią takich warunków, ponieważ wieczorne ciepło utrudnia im przygotowanie się do spoczynku nocnego. Dlatego też tak ważne okazuje się staranne dobranie kwiatów na balkon zachodni. Należy decydować się na gatunki preferujące długi dzień i wysokie temperatury wieczorem. Jednocześnie rośliny powinny dobrze znosić suszę, chyba że zainwestuje się w system nawadniania automatycznego. Wtedy kwiatom jest dostarczana woda w odpowiednich dawkach, aby nie doszło do przesuszenia ich korzeni. Innym sposobem będzie dwukrotne podlewanie, a więc rano i wieczorem.

Rośliny kwitnące radzące sobie z wiatrem

Warto również mieć na uwadze fakt, iż strona zachodnia w naszym kraju jest dość wietrzna. W związku lepiej unikać sadzenia kwiatów mających wyjątkowo delikatne pędy, które wolą miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru. Silny wiatr mógłby uszkodzić rośliny.

Kochające słońce kwiaty śródziemnomorskie

Trudno się dziwić, że gatunki kwiatów pochodzące z rejonu basenu Morza Śródziemnego idealnie sprawdzą się na balkonie zachodnim. Wysokie temperatury i duże ilości słońca są wręcz wskazane dla ich prawidłowego wzrostu. Problemy mogą się natomiast pojawić w razie chłodnego i mokrego lata. Pogodę ciężko przewidzieć, ale lata w naszym kraju są coraz częściej bardzo ciepłe i dość słoneczne, więc warto zaryzykować. Tym, bardziej, że lawenda, oleander bądź bugenwilla prezentują się naprawdę wspaniale. Balkon ukwiecony tymi gatunkami będzie przyciągał wzrok.

l Lawenda Ten kwiat nie jest wysoki i ma charakter byliny kwitnącej w kępach dochodzących do 50-60 cm. Lawenda wąskolistna wykazuje nawet dość dobrą odporność na mróz. Może przezimować na balkonie, o ile dobrze się ją zabezpieczy agrowłókniną. Inne gatunki lawendy należy przenieść na okres zimowy do domu albo je potraktować jako rośliny jednoroczne. Urok lawendy tkwi nie tylko w delikatnych kwiatach, ale przede wszystkim w obłędnym zapachu odstraszającym komary i mole. Dzięki temu siedzenie na balkonie jest znacznie przyjemniejsze.

l Oleander Może wyrastać nawet do jednego metra, więc wymaga dużej donicy bądź skrzyni. Należy zadbać, aby nie doszło do przesuszenia ziemi. Pod wpływem słońca niektóre odmiany wydzielają piękny aromat. Kwiaty oleandrów są zazwyczaj białe lub różowe. W razie łagodnej zimy oleander postawiony w zacisznym miejscu balkonu i dobrze opatulony agrowłókniną powinien

przetrwać. Jednak najlepiej przenieść roślinę do mieszkania.

l Bugenwilla To wyjątkowej urody pnącze tworzące kolorowe kobierce w odcieniach różu. Wprost idealne na balkon zachodni. Roślina jest dość wrażliwa na mróz i dlatego wymaga przeniesienia na okres zimowy do pomieszczenia. Wtedy też należy ograniczyć podlewanie. Ponownie można ją wystawić na balkon po ostatnich przymrozkach majowych.

Niesamowicie pachnące kwiaty księżycowe

Nazwa może nieco zaskakiwać, a chodzi po prostu o kwiaty wydzielające niezwykle intensywny aromat w godzinach wieczornych. Warto szczególnie zwrócić uwagę na maciejkę, daturę i dziwaczka jalapa.

Maciejka

Ta jednoroczna roślina kwitnie od czerwca do września i ma delikatne kwiaty w odcieniach różu lub lila. Nie jest może wyjątkowo dekoracyjna, ale warto ją wysiać do doniczek balkonowych ze względu na zniewalający zapach po zachodzie słońca. Będzie on szczególnie mocny w przypadku ciepłego i słonecznego dnia.

Datura

Doskonale się sprawdzi na balkonie od strony zachodniej, o ile osłoni się jej pędy od wiatru. Ma naprawdę piękne, duże kwiaty w kształcie trąbek. Stąd też inna nazwa datury, czyli anielskie trąby. Roślina jest dość wymagająca, więc nadaje się raczej dla doświadczonych ogrodników. Trzeba ją przez cały sezon letni zasilać nawozem i utrzymywać lekko wilgotne podłoże. Jednocześnie nie wolno przesadzić z podlewaniem. Przesuszenie także nie jest wskazane. Datura powinna zimować w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu, czasami należy ją lekko podlać.

Dziwaczek jalapa

Nazwa trochę śmieszna, ale kwiaty wyjątkowej urody – lejkowate w kolorze białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, różowym lub czerwonym. Wybór kolorystyczny jest zatem bardzo duży. Dziwaczek kwitnie od połowy lipca do września i wydziela intensywny zapach w godzinach wieczornych. Nazwa zaś wynika ze specyficznych właściwości rośliny. Nigdy nie wiadomo, jakie kwiaty rozwiną się z nasion rośliny kwitnącej np. na czerwono. Mogą być czerwone, ale równie dobrze pomarańczowe, żółte albo różowe.

Tradycyjne kwiaty balkonowe

Na balkonie zachodnim pięknie będą rosnąć tradycyjne kwiaty balkonowe. Nie trzeba więc szukać oryginalnych gatunków roślin, ale można sięgnąć po klasyczne rozwiązania.

 

Polecamy również