Dzielni w swym wysiłku

biegfi szansaW naszym mieście odbył się ŚWIĘTOKRZYSKI MITYNG W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH OLIMPIAD SPECJALNYCH – OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI 2019, który był organizowany przez Klub Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski. Patronat Honorowy nad naszą imprezą objęli: Pani Starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak oraz Pan Prezydent Miasta Ostrowiec Świętokrzyski Jarosław Górczyński.

Podczas zawodów odbyły się preeliminacje na dystansie 400 metrów, po których zostały utworzone finałowe grupy startowe na dystansach 400, 800, 1600 oraz 2400 metrów.

Głównymi organizatorami byli Klub Olimpiad Specjalnych „SZANSA” działający przy Stowarzyszeniu „SZANSA” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Świętokrzyskie. Do organizacji zaangażowani byli Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA” ul. Żabia 31 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Powiat Ostrowiecki, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gmina Ostrowiec, Gmina Bodzechów, Fundacja „UŚMIECH”, Stowarzyszenie „OD NOWA”. Instytucjami wspierającymi byli Starostwo Powiatu Ostrowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Sklep Sportowy „CENTRUM SPORT Grupa Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski.

Po tradycyjnym ceremoniale Olimpiad Specjalnych podczas, którego wypowiedziane zostały oczywiście słowa przysięgi: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” odbyły się biegi finałowe na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „GUTWIN”. Przed finałami oficjalną rozgrzewkę dla zawodników przeprowadził maratończyk Piotr Dasios Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Łącznie odbyło się aż 30 biegów finałowych po, których rozdano prawie 100 medali.

-Do zawodów zaangażowaliśmy tak wielu rodziców naszych uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy nie tylko pomagali przy obsłudze w punkcie gastronomicznym, ale także stanowili trzon podczas obsługi sędziowskiej. – powiedział Remigiusz Woźniak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mityngu – Mieczysław Matus – jako główny sędzia zawodów, rodzic uczestnika WTZ „SZANSA”, który razem z biegaczami z Olimpiad Specjalnych uczestniczył w tym roku w ORLEN WARSAW MARATHON oraz Alicja Matus, która była sędzią zawodów. Jarosław Słodkiewicz był sędzią stolikowym i odpowiedzialny za pomiar czasowy, ponieważ postanowiliśmy zawody jeszcze bardziej sprofesjonalizować i dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji to się udało i wprowadzony został pomiar czasowy elektroniczny. Jak to się stało już tradycją na zawodach organizowanych przez „SZANSĘ” wolontariat pełnią również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, który działa przy Stowarzyszeniu „SZANSA” oraz dzieci członków Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA”

Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechali reprezentanci 12 Klubów Olimpiad Specjalnych z Województwa Świętokrzyskiego: „ARKA” ze Starachowic, „BUZIAKI” ze Skarżyska-Kamiennej, „GROM” z Buska-Zdroju, „JODŁA” ze Mnichowa, „OLIMPIJCZYK” z Końskich, „RYWAL” z Ostrowca Świętokrzyskiego, „TACY SAMI” ze Skarżyska-Kamiennej, „TEMPO” z Jałowęsów, „TORNADO” ze Skarżyska-Kamiennej, „TRAMP” z Niemienic, „STRZAŁA” z Jędrzejowa oraz gospodarze „SZANSA” z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Cieszymy się, że dodatkowo udało się zaangażować poszczególne osoby, które ufundowały dodatkowe indywidualne puchary – powiedział Robert Rogala, Kierownik WTZ „SZANSA” – Puchar Posła Na Sejm RP Artura Gierady dla najstarszego zawodnika,

Puchar Starosty Ostrowieckiego Marzeny Dębniak dla najstarszej zawodniczki, Puchar Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Ostrowieckiego Małgorzaty Sobieraj dla najmłodszej zawodniczki, Puchar Wójta Bodzechów Jerzego Murzyna dla najmłodszego zawodnika.

Podczas podsumowania każdy zawodnik i trener otrzymał drobne prezenty ufundowane przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski i Powiat Ostrowiecki, a do każdego klubu powędrował JEŻYK, oficjalna maskotka Olimpiad Specjalnych. Tym razem był to drewniany jeżyk wykonany podczas zajęć terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej „SZANSA”.

Należy podsumować, że była to kolejna udana impreza zorganizowana przez „SZANSĘ” i już nie możemy się doczekać kolejnej.

Polecamy również