Gminy pomagają szpitalowi

gm,ina dla szpitala

Nowoczesne łóżka ortopedyczne, aparat do znieczuleń pojawiły się w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzięki wsparciu gmin powiatu ostrowieckiego. Wczoraj starosta Marzena Dębniak i dyrektor szpitala Andrzej Gruza uroczyście dziękowali ich przedstawicielom. Włodarze zapewniają, że w miarę swoich możliwości, nadal będą pomagać.

– Darowizny były w różnej wysokości, ale za wszystkie jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Artur Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Od gmin, poza Ostrowcem otrzymaliśmy łącznie 91 tysięcy 900 złotych. Zakupiliśmy aparat do znieczuleń, którego wartość wynosi około 150 tysięcy złotych, pozostała część pieniędzy pochodziła z własnych środków. Takich aparatów potrzebujemy przynajmniej kilka.

Bardzo trudna sytuacja finansowa ostrowieckiego szpitala nie jest żadną tajemnicą. To problem, z jakim uporać muszą się sama lecznica – w której wprowadzono program naprawczy – oraz samorząd powiatowy.

– Szpital jest naszym wspólnym dobrem i bardzo się cieszę, że wszyscy to rozumieją – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. – Dziękujemy za każdą złotówkę tym bardziej, że kwestia funkcjonowania szpitala nie jest zadaniem samorządów gminnych.

Dalsze wsparcie zapowiada też prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.

– Pieniądze jakie przekazaliśmy w 2019 roku nie były pierwszą pomocą dla szpitala – mówi prezydent Jarosław Górczyński. – Rok wcześniej miasto wspomogło oddział kardiologii kwotą około 280 tysięcy złotych. W 2017 roku przekazaliśmy około 180 tysięcy złotych dla oddziału ginekologii. Jeśli chodzi o rok 2020 to jesteśmy jeszcze przed spotkaniem i uzgodnieniem, jaki sprzęt będzie szpitalowi potrzebny i na ile będziemy mogli pomóc.

Wczoraj na nadzwyczajnej sesji zebrała się Rada Powiatu Ostrowieckiego. Zdecydowano o przekazaniu 1 miliona złotych na zakup sprzętu do nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wybudowany od podstaw pawilon już stoi, trzeba go wyposażyć, aby od połowy roku mógł przyjmować pacjentów.

W 2019 roku gmina Bałtów przekazała na potrzeby szpitala dotację w wysokości 5 tysięcy złotych, gmina Bodzechów – 40 tysięcy 400 złotych, gmina Ćmielów 21 tysięcy 500 złotych, gmina Kunów 5 tysięcy złotych, a gmina Waśniów 20 tysięcy złotych.
Miasto Ostrowiec przekazało szpitalowi łącznie 270 tysięcy złotych. Za te około 62 tysiące złotych została wyremontowana nawierzchnia drogi przy wjeździe na teren szpitala. Za pozostałą kwotę kupiono 20 nowoczesnych łóżek ortopedycznych i przeprowadzono częściowy remont Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej.

Polecamy również