ZDROWE FERIE W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH

Ferie zimowe bez śniegu, sanek, nart a jednocześnie bez nudy? Czy da się atrakcyjnie zorganizować czas wolny, kiedy pogoda nie sprzyja?zdrowie zczolo Z1 z2 z3 z4 z5 z6 z7 z8 z10 z11 z12 z14 z15 z16 z17 z18 z19

Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe co udowodniło Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków ZSS „Źródło” organizując zajęcia dla uczniów podczas tegorocznych ferii zimowych.

Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w dwóch spotkaniach podczas pierwszego tygodnia i w jednym podczas drugiego tygodnia ferii. Nauczyciele przygotowujący zajęcia zaplanowali szereg atrakcji, które miały na celu aktywne spędzenie czasu nie tylko dla uczniów ZSS ale także dla ich rodziców.

W każdym dniu zajęć odbywały się zajęcia kulinarne, które były realizacją prowadzonego od ubiegłego roku szkolnego programu „Żółty talerz”. Żółty Talerz to program stworzony przez Kulczyk Foundation , który kładzie nacisk na następujące wyzwania: dziecko zje dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało; także samo dziecko, jeśli damy mu taką wiedzę, może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie. Priorytetowym jest więc wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych u uczniów i ich rodziców. Przy okazji przygotowywania zdrowych posiłków soków owocowo-warzywnych, sałatek czy ciastek owsianych doskonalono umiejętności obierania, krojenia, mieszania, czy obsługi prostego sprzętu AGD. Uczniowie przy wsparciu rodziców kształtowali umiejętności estetycznego podawania posiłków. Realizacja tego rodzaju zajęć pozwala na zdobycie samodzielności w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych a to jest jednym z głównych celów kształcenia.

Oprócz zajęć kulinarnych uczniowie ZSS uczestniczyli w zajęciach sportowych, plastycznych, muzyczno-ruchowych, wykonywali fantastyczne eksperymenty i doświadczenia. Uczestnictwo rodziców we wszystkich zajęciach sprzyjało integracji środowiska szkolnego, swobodnym rozmowom, wymianie doświadczeń i nawiązywaniu bliższych relacji. Wspaniała, serdeczna atmosfera jaka panowała podczas spotkań pozwoli nam jeszcze długo wspominać ten wspólnie spędzony czas.

Zajęcia zorganizowane w ferie to nie pierwsza inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło” , które działa od 2008 roku, a od 6 lat jest organizacją pożytku publicznego. Hasło stowarzyszenia brzmi „Pomagamy pomóż i ty” a jego członkowie nieustannie poszukują nowych rozwiązań dzięki, którym wzbogacana jest ofertę edukacyjno- terapeutyczna Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

Polecamy również