SANEPID apeluje

saneid

Sytuacja związana z zachorowaniami na koronawirusa w powiecie ostrowieckim jest stabilna i monitorowana na bieżąco- informuje Wioletta Adamczyk – Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednocześnie apeluje do mieszkańców, o pozostanie w domach, niewychodzenie bez potrzeby, szczególnie z małymi dziećmi.

Wioletta Adamczyk- Nowak, dyrektor ostrowieckiego sanepidu, odpowiadała w sobotę na pytania dziennikarzy, za pomocą multimediów. – Nie mieliśmy do tej pory sytuacji złamania kwarantanny lub konieczności poddania jej kogoś siłą- mówi Wioletta Adamczyk- Nowak.- Na bieżąco listę osób objętych kwarantanną przekazujemy policji, która kontroluje, czy zalecenia są wykonywane.

Pracownicy sanepidu są zaopatrzeni w rękawiczki, maseczki ochronne, środki dezynfekcyjne. W razie potrzeby mają również do dyspozycji specjalistyczne kombinezony i maski.

– W Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowcu zatrudnionych jest obecnie 27 pracowników, w związku z sytuacją wszyscy są zaangażowani w działania- wyjaśnia Wioletta Adamczyk- Nowak.- Pracujemy całą dobę i w weekendy, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców uruchomiliśmy dodatkowe numery telefonów, które również czynne są całą dobę. Spraw związanych z koronawirusem, z którymi dzwonią mieszkańcy, jest naprawdę bardzo dużo.

Przypomnijmy, że miejscem wyznaczonym na kwarantannę pozadomową w Ostrowcu jest Bursa Szkolna na osiedlu Słoneczne. Na razie jest to jedyny budynek, w którym znajdują się osoby nie mające warunków do odbycia kwarantanny w domu. W piątek, 20 marca było ich dziesięć. W razie potrzeby w każdej gminie powiatu ostrowieckiego wyznaczono miejsca, gdzie taka kwarantanna mogłaby się odbywać.

Sytuacja jest trudna, co do tego nikt nie ma wątpliwości, a jednak nie brakuje nadal osób bagatelizujących zalecenia dotyczące pozostania w domach i ograniczenia kontaktów. Wioletta Adamczyk – Nowak apeluje i przypomina, że jest to czas na spotkania towarzyskie, spacery w dużych grupach czy zabawy na placach zabaw.
– Proszę o przestrzeganie zaleceń i stosowanie się do zaleceń. W tym czasie należy zachować spokój i na bieżąco śledzić komunikaty – przypomina szefowa sanepidu.- proszę o rozsądek, samodyscyplinę, unikanie spotkań. Zostańcie w domach, bo tylko w taki sposób możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Przypominamy, że w ostrowieckim sanepidzie dostępne są dodatkowe numery telefonów- 690 873 344, 690 874 526, 502 664 974- na które można dzwonić

Polecamy również