Aparaty słuchowe -co warto o nich wiedzieć?

Niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wiele osób wokół nas korzysta ze wsparcia aparatów słuchowych. Niektóre z nich są tak niewielkich rozmiarów, że są na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Dla osób niezainteresowanych tym tematem aparaty słuchowe mogą stanowić niewątpliwą zagadkę, jednak jak się okazuje, nawet osoby noszące aparat słuchowy nie wiedzą na jego temat podstawowych rzeczy. Dlatego też postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat i zdradzić kilka kluczowych kwestii na temat tych urządzeń

Nie tylko osoby starsze korzystają z aparatów słuchowych

Z wiekiem nasz słuch (oraz wszystkie inne zmysły) słabną, więc nic dziwnego, że potrzebujemy aparatu słuchowego czy okularów. Jednak nie tylko osoby starsze korzystają z takiego wsparcia. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie blisko 466 milionów ludzi cierpi z powodu upośledzenia słuchu. Przeprowadzone badania pokazują, że w tym wszystkim wzrasta odsetek ludzi młodych i muszą oni sięgnąć finalnie po aparaty słuchowe. Wszystko spowodowane jest tym, że przebywają w miejscach o dużym natężeniu hałasu, a także słuchają głośnej muzyki przez słuchawki.

Aparaty słuchowe automatycznie dostosowują się do sytuacji akustycznej

Technologia wokół nas obecnie jest na tak wysokim poziomie, że nie przestaje nas z dnia na dzień zaskakiwać. Ucho ludzkie jest niezwykłą ‘maszyną’, która wykonuje niesamowitą pracę. Zbiera dźwięki z naszego otoczenia i zamienia je na impulsy nerwowe, które są przekazywane do naszego mózgu. Postęp technologiczny sprawił, że aparaty słuchowe są w stanie robić dokładnie to samo, dzięki czemu są w stanie wspierać nas nawet, gdy nasze uszy mają z tym problem.

Aparaty słuchowe nie wyleczy naszej wady

Dla wielu ludzi może wydawać to się dziwne, ale aparat słuchowy nie leczy. Nie pomoże on nam w przywróceniu pełnej sprawności naszego słuchu. Jego działanie możemy porównać do protezy -pomimo tego, że nie jest w stanie wyleczyć naszego ubytku słuchu, pomaga on nam w codziennym funkcjonowaniu. Pomaga w sprawnej komunikacji, odbiorze dźwięków z otoczenia, telewizora czy radia, co zdecydowanie poprawia jakość i komfort codziennego życia.

Nie można kupować aparatów słuchowych w internecie

Wiele dziedzin naszego życia opartych jest teraz na działaniu technologii i internetu. Robimy zakupy online, korzystamy z bankowości elektronicznej i czy umawiamy się na wizytę do specjalisty. Jednak jeśli chodzi o wybór i zakup aparatów słuchowych stanowczo nie róbmy tego przez internet! W tym przypadku chodzi o nasze zdrowie i nie powinniśmy w tym przypadku ryzykować. O nasz słuch powinni zadbać lekarze i protetycy słuchu, wiedząc na co zwracać uwagę. Aparat słuchowy to nie zabawka i musi być dopasowany do potrzeb słuchowych konkretnej osoby. Pamiętajmy o tym!

Polecamy również