MUZEUM DZIECIĘCEJ FANTAZJI W PRZEDSZKOLU NR 7

muzeum dzieciecej fantazji prezydent

,,Klocki zawsze i wszędzie” to mogłoby być motto naszej wystawy jaką zorganizowaliśmy w przedszkolu 26 lutego. Rozwój dziecka to jedna z najważniejszych kwestii dla rodzica i dla nas nauczycieli. Wspierając go we wszelki możliwy sposób dajemy mu szanse na bycie twórczym, myślący i samodzielnym człowiekiem w przyszłości. Jak zatem wspierać wszechstronny rozwój?

Jedną z najstarszych sprawdzonych i bardzo przez dzieci lubianych zabaw jest konstruowanie. Za jego pośrednictwem, dzieci potrafią komunikować wszelkie swoje problemy, każdą radość, marzenie, czy emocje. Co więcej, klocki wykorzystuje się również do celów terapeutycznych, ćwicząc za ich pośrednictwem cierpliwość, sprawność ruchową, czy zdolność myślenia przestrzennego.

Samo budowanie konstrukcji złożonej z klocków wymaga od dziecka wiele wkładu, fantazji i twórczego myślenia. Najtrudniejszy, a zarazem najciekawszy dla dziecka jest zawsze początek tworzenia konstrukcji, czy opracowanie jej wyglądu ostatecznego. Na tym etapie dzieci ćwiczą swoją kreatywność i zdolność tworzenia przestrzennych modeli w swojej wyobraźni, co przełoży się w późniejszym czasie na szybszą naukę geometrii oraz matematyki.

Warto także wspomnieć o humanistycznej stronie zabawy klockami: stworzenie satysfakcjonującej dziecko konstrukcji, wymaga od niego wymyślenia narracji, swoistej opowieści związanej z powstającą budowlą. Pobudzana jest wtedy nie tylko kreatywność i wyobraźnia dziecięca, ale przede wszystkim podnoszony jest poziom emocjonalnej inteligencji.

Są również pozytywne aspekty samego już procesu budowania. Różnorodność formy, kształtu, czy kolorów rozwija umiejętności manualne, pobudza bodźce i zdolności poznawcze, ćwiczy cierpliwość i wytrwałość w realizowanych działaniach.

Mając to wszystko na uwadze zorganizowaliśmy grupowe budowanie z różnego rodzaju klocków dostępnych w naszym przedszkolu. Znalazły się więc ulubione klocki LEGO, LEGO Education, Duplo, Duplo kompatybilne, klocki wafle małe i duże, clicksy, płatki śniegu -klocki edukacyjne, DODO, konstrukcyjne, jeżyki, drewniane i nawet gąbkowe. Wszystkie one zostały fantastycznie wykorzystane w zaprojektowanych i powstałych budowlach. Pojawiło się więc: gospodarstwo agroturystyczne wraz z wiejską zagrodą pełną zwierząt, Park Jurajski, ruiny zamku w Bałtowie. Wśród konstrukcji nie zabrakło naszej rodzimej architektury: stadionu KSZO, Parku Miejskiego, budynków szpitala z lądowiskiem dla śmigłowców ( mimo, że jest ono w fazie projektu), nasze przedszkole, kościół św. Michała, żłobek, basen czy hotel Accademia. Był tez kącik do rekreacji z ostrowiecka Rawką i marzącym się chyba wszystkim dzieciom Lunapark. Wszystko to było ilustrowane przygotowana przez panią Milenę Soboń prezentacją multimedialną ,,Zakochani w Ostrowcu”. m1 m2 m3 m4 m5 m6 m7 m8 m10 m11 m12 m13 m20 m21 m22 m23 m24 m25 m26 m27 mczolook mczolo

Wielkie wrażenie zrobiła na dzieciach ta wystawa, kiedy zobaczyły ją w połączeniu z pracami kolegów z innych grup w jednej sali razem. To było prawdziwe muzeum dziecięcej fantazji, kreatywności i pomysłowości. Docenił ją ogromnie również miły gość Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pan Jarosław Górczyński, który zawitał w tym dniu do naszego przedszkola. Jego przewodnikami po wystawie były starszaki, które niezwykle elokwentnie wypowiedziały się na temat zgromadzonych eksponatów.

To było kolejne interesujące wydarzenie w przedszkolu zorganizowane z myślą o dzieciach i ich zainteresowaniach. Kreatywność to coś niezwykle cennego, jest wartością na wagę złota. Osoby wyróżniające się oryginalnym i nieszablonowym myśleniem oraz kreatywnymi pomysłami, zdecydowanie lepiej radzą sobie w szkole, szybciej przyswajają trudniejsze pojęcia i sprawniej rozwiązują zadania logiczne. Staramy się od najmłodszych lat, stawiać na zabawę która pomaga rozwijać te umiejętności. 

Tekst i foto PP nr 7

Polecamy również