Aleja Magnolii przy Starej Plebanii

W czwartkowe popołudnie, 6 maja, członkowie Stowarzyszenia „Ćmielowiacy ” wspólnie z Ks. Proboszczem Czesławem Gumieniakiem sadzili drzewka magnolii przy Starej Plebanii w Ćmielowie.p2 p1 p3 p4 p5 p6 p7 p8 p9 p10 p11 p12 p13 p14 p15 p16 p17 p18 p19 p20 p21 p22 p23 p24 p25 p26
Aleja Magnoliowa to pierwszy etap tworzenia w przestrzeni ćmielowskiej Parafii, Parku im. Ks. Kacpra Kotkowskiego.
Park przeszedł niemałą przemianę, priorytetem jest oczywiście zachowanie wiekowego drzewostanu parku i jego ochrona, a wybrane trzydzieści drzew magnolii o różnych barwach kwiatów, wysokości i pokroju mają uzupełnić i ozdobić park.
Hasło „Ocalmy od zapomnienia Starą Plebanię” zainspirowało członków Stowarzyszenia Ćmielowiacy do zorganizowania tej akcji, a także myśl o przyszłych pokoleniach mieszkańców gminy Ćmielów.
Za zgodą Ks. Proboszcza i we współpracy z parafią kolejnym etapem będzie zagospodarowanie terenu w elementy małej architektury takie jak ławeczki, kosze, oświetlanie, oznakowanie terenu parku by w przyszłości mogły odbywać się tu uroczystości kościelne, sesje fotograficzne ślubne i komunijne.

-W końcu doczekaliśmy się wiosny. Wystarczyło kilka promyków słońca, by wokół Starej Plebanii zrobiło się kolorowo, a wszystko to dzięki magnoliom, które posadziliśmy z członkami naszego Stowarzyszenia „Ćmielowiacy”. Do akcji aktywnie włączyli się Dariusz Maruszczak, Ewelina Otolińska, Michał Szczesny, Jerzy Sykala, Jolanta Madioury, Beata i Sebastian Ziółkowscy, Anna i Robert Sobieraj – mówi viceprezes Katarzyna Nikodem.
Nasze stowarzyszenie, które od lat aktywnie włącza się w życie kulturalno-społeczne miasta organizowało w tym miejscu projekt Narodowego Czytania w 2018 roku, jak również organizowaliśmy ogniska dla Ćmielowskiej Młodzieży Aktywnej. Mamy nadzieję, że już za 2 lata ku naszej radości i wszystkich mieszkańców magnolie pięknie zakwitną tworząc wyjątkową aleję.

-Rzućcie okiem na ten piękny Park w środku naszego miasteczka, pozwólcie sobie na zachwyt, rozejrzyjcie się wokoło, 30 drzewek magnolii w 9 różnych odmianach z wejściem do parku pod pergolą z pięknymi herbacianymi różami, a do plebanii przy dróżce poprowadzi nas szpaler zielonych tui. Magnolie symbolizują piękno, czystość i godność, a ich wyjątkowość idealnie wpisuje się w krajobraz starej plebanii – mówi Prezes Stowarzyszenia Ćmielowiacy Jolanta Madioury i właścicielka firmy Brylancik.-Moja firma Brylancik jest współorganizatorem tej akcji, na co dzień zajmuje się między innymi pielęgnacją terenów zielonych. To Brylancik przygotował miejsce pod nasadzenia magnolii, zadbał o właściwe ph i użyźnienie gleby torfem, odpowiednie nawożenie czy podsypanie drzewek korą, która zatrzyma wilgoć i przede wszystkim przez najbliższe lata będzie otaczać opieką drzewka, tuje i róże. Wiele pracy jeszcze przed nami, ale pierwsze efekty cieszą oko i dodają energii do pracy.
Dziękuję z całego serca przede wszystkim Ks. Proboszczowi Czesławowi Gumieniakowi, członkom Stowarzyszenia jak i moim pracownikom, jestem bardzo dumna, ponieważ otaczam się wspaniałymi ludźmi, chętnymi do pracy na rzecz lokalnej społeczności.
-Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy energia ludzi spotka się z majową zielenią – efekt może być tylko jeden – nowe, inspirujące pomysły na przykład na Park Plebański -mówi Robert Sobieraj członek Stowarzyszenia Ćmielowiacy, który od początku inicjuje i podejmuje w tej sprawie działania.-Już w marcu 2019 roku zasiedliśmy przy wspólnym stole w starej plebanii z Ks. Proboszczem i osobami, którym na sercu leży uratowanie zabytkowej perełki Ćmielowa, by wspólnie zastanowić się nad możliwościami i kierunkami działań. To malownicze miejsce, o niezwykłym krajobrazie, znajduje się kilka kroków od Zakładów Porcelany, rozciąga się na tereny parafialne, aż do stawu tworząc unikalne siedliska przyrodnicze pełne dzikich zakątków zasługuje na naszą pamięć i ocalenie od zapomnienia.Wszyscy marzymy, aby w Parku Plebańskim wsłuchać się w śpiew ptaków, szum drzew, poczuć zapach magnolii i jedność z naturą… aby znów było tu bardzo zielono, kolorowo i aby przywrócić to miejsce jak i Starą Plebanię mieszkańcom, by było tu gwarno -zakończył Robert Sobieraj.

Polecamy również