Dziś obchodzimy 77 rocznicę Powstania Warszawskiego. Jak zwykle przy tej okazji przypominamy bohaterskie czyny powstańczych żołnierzy, ich poświęcenie i umiłowanie Ojczyzny. Nie można jednak zrozumieć fenomenu powstania odrywając czyny powstańców od postaw cywilnej ludności Warszawy. Podkreślić trzeba również egalitarny i demokratyczny charakter tego powstania. Dlatego dziś słów kilka o tych, którzy stoją trochę w cieniu.
W jednym z sejmowych aktów prawnych możemy przeczytać, że Powstanie Warszawskie utrzymało się przez 63 dni dzięki determinacji ludności cywilnej stolicy. To prawda. Bez niej rzeczywiście powstanie nie osiągnęłoby takiego wymiaru historycznego i trwałoby znacznie krócej.
Warszawiacy bez względu na światopogląd, poglądy polityczne, wyznanie, a nawet kolor skóry stanęli po stronie powstańców, wspierając ich na wszelkie możliwe sposoby. Patrząc na taką postawę możemy zapytać samych siebie czy współcześni Polacy byliby w stanie zjednoczyć się ponad podziałami dla ratowania kraju? Czy dziś pewne uniwersalne wartości takie jak wolność czy demokracja są czymś więcej niż tylko hasłami? Te pytania pozostawiam otwarte.
Za swoją postawę Warszawiacy zapłacili cenę najwyższą z możliwych. Zapłacili swoim życiem, ginąc w gruzach bombardowanej przez niemieckie lotnictwo stolicy czy podczas planowych akcji likwidacyjnych w warszawskich dzielnicach. Rzeź Woli i Ochoty, masowe mordy w Śródmieściu, egzekucje na Mokotowie i Starym Mieście. Szacunki są różne, ale badacze mówią, że zginęło około 200 tys. cywilów. To przerażająca liczba.
Dziś o tych ofiarach, ale także o ich wyjątkowej obywatelskiej postawie musimy szczególnie pamiętać. Cześć i Chwała Bohaterskim Żołnierzom i Cywilom Powstańczej Warszawy !
Karol Wójcik radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego