Najprostsza droga do zdrowia i wiecznej młodości

catering-dietetyczny_-15-

Sport to zdrowie, słyszymy te słowa od najmłodszych lat. Niestety bardzo często wielu z nas, w biegu i natłoku codziennych obowiązków zapomina o tym, jak ważna jest w naszym życiu aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Należy pamiętać, że tak samo jak sfera fizyczna również nasza psychika jest podstawą do zdrowia i równowagi w naszym ciele. 

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na nasze ciało i umysł

Podczas aktywności fizycznej, a w szczególności podczas treningu siłowego wydzielany jest hormon, zwany noradrenaliną. Hormon ten zmniejsza łaknienie oraz powoduje, że jesteśmy aktywni i energiczni. Dodatkowo wytwarzana jest dopamina, która pobudza i motywuje do dalszego działania. Zaraz po zakończonych ćwiczeniach nasz organizm zaczyna produkować serotoninę oraz sporą porcję endorfin. Te z kolei poprawiają nam humor, zmniejszają poziom stresu i sprawiają, że jesteśmy pozytywnie nastawiani do życia. Musimy pamiętać, iż aby nasz organizm mógł w pełni czerpać korzyści z treningów, czas naszej aktywności fizycznej nie powinien być krótszy niż 30 minut. Po treningu organizm zaczyna się regenerować i niezbędne będzie dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych, do godziny po zakończonych ćwiczeniach. Jeżeli nie mamy czasu na stanie w kuchni i przygotowywanie posiłków przed i po treningowych idealnym rozwiązaniem może okazać się dieta pudełkowa. Jest ona wygodna i pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Warto więc rozejrzeć się i sprawdzić, czy w okolicy znajduje się jakiś sprawdzony catering Legnica, który oferuje dietę pudełkową z dostawą do domu.

Jesteś tym co jesz

Aby nasze ciało było w dobrej kondycji, poza codzienną dawką aktywności fizycznej musimy zadbać o zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Codzienna dieta powinna być dostosowana do naszego trybu życia i dziennego zużycia kalorii. Inne zapotrzebowanie kaloryczne będzie miała osoba pracująca 8 godzin w biurze a inne ktoś, kto pracuje fizycznie. Musimy wiedzieć, że podstawą utrzymania organizmu w homeostazie jest dostarczanie mu odpowiednich wartości odżywczych. 

Musimy zadbać o odpowiednią dawkę warzyw i owoców, pamiętając przy tym, aby nie przesadzić z cukrami, których w niektórych owocach jest naprawdę sporo. W sezonie wiosennym i letnim dobrym rozwiązaniem może się więc okazać owocowa dieta pudełkowa, która ułatwi nam kontrolę nad kaloriami i cukrami w nich zawartymi. Następnym niezbędnym składnikiem jest białko, którego nie może zabraknąć w diecie osób uprawiających sport. Nie znaczy to jednak, że możemy jeść tyle produktów białkowych, ile dusza zapragnie, tak nie jest. Na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, gdyż zbyt duże ilości białka zakwaszają organizm, a to może skutkować różnymi stanami zapalnymi w naszym ciele. Kolejną grupą produktów są tłuszcze, które też powinniśmy dozować w odpowiednich proporcjach. Warto urozmaicać dietę zarówno o tłuszcze zwierzęce, np. smalec z gęsi lub mało klarowane, oraz tłuszcze roślinne jak olej lniany, rydzowy czy oliwa z oliwek. Niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednia proporcja nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Prawidłowa proporcja powinna wynosić pomiędzy 1:2 a 1:5. Jak już uporamy się z ilością tłuszczy, węglowodanów i białka w diecie pojawia się kwestia witamin i mikroelementów. Jeżeli mamy wystarczającą ilość czasu i catering dietetyczny nie jest nam potrzebny, musimy zagłębić się w tabele zawartości witamin i innych składników odżywczych w poszczególnych produktach.

Co znajdziesz w ofercie TimCatering.pl: dieta standardowa, dieta sportowa, dieta z niskim indeksem glikemicznym, dieta bezlaktozowa, dieta bezglutenowa, dieta wegańska, dieta wegetariańska, dieta wegetariańska z rybami

Jak można łatwo zauważyć, niezmiernie ciężko jest samemu zbilansować dietę tak, aby była ona naprawdę idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Zajmuje to mnóstwo czasu i energii, którą na dobrą sprawę moglibyśmy spożytkować na nasze hobby lub spędzanie czasu z rodziną. Profesjonalny catering dietetyczny może rozwiązać za nas ten problem. Ponadto dieta pudełkowa jest wygodna, gdyż przygotowane posiłki można zjeść w domu, pracy lub wziąć ze sobą na trening, lub spacer i zjeść w promieniach słońca na ławce w parku.

Polecamy również