Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych- zastosowanie

Śruby i nakrętki to jedne z najchętniej stosowanych elementów złącznych, w różnych typach połączeń. Są też powszechnie wykorzystywane m.in. w połączeniach kołnierzowych.

Co warto wiedzieć o połączeniu kołnierzowym?

Połączenie kołnierzowe to typ połączenia, które kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju instalacjami przemysłowymi. Spotkamy je m.in. w połączniu rur rozłącznych, a to dlatego, że ten typ połączenia wyróżnia się przede wszystkim niezwykle wysoką szczelnością. Z racji wielu zalet, połączenia kołnierzowe są też powszechnie wykorzystywane w branży hydraulicznej. Dlaczego nazwa połączenie kołnierzowe? Wszystko za sprawą samej specyfiki połączenia. Łączone rury posiadają specjalne kołnierze po przeciwległych stronach i są one łączone ze sobą przez minimum cztery śruby. Powszechną praktyką jest też zastosowanie uszczelek, dzięki czemu w efekcie połączenie jest dużo szczelniejsze i stabilniejsze. W przypadkach, kiedy zrezygnowano z zastosowania uszczelki mówimy o typie połączenia kołnierzowego bezuszczelkowego.

Które śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych?

Co prawda śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych, nie mają określonych norm co do kształtu czy materiału, z jakiego muszą być wytworzone, to warto zauważyć, że w praktyce często wspomina się tu o normach DIN 2510 i DIN 2509, odsyłających do bardziej ogólnych informacji co do rozmiarów poszczególnych elementów złącznych. Warto więc postawić na śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych tylko sprawdzanych producentów, którzy w całym procesie uwzględniają też specyfikę środowiska, w którym w późniejszym etapie będzie znajdować się śruba. Stąd też najczęściej śruby i nakrętki wytwarza się ze stali węglowej np. C35E lub C45E (polska norma PN/H-74302). Warto uwzględnić też kształt śruby (PN/H-74301) oraz jej właściwości (PN/H-74303).

Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych określane są według takich norm jak PN-68/H-74302, PN-68/H-74303 , DIN 2509, DIN 2510 , PN-EN 1515-1 .

Połączenia kołnierzowe są typem łączeń mechanicznych, które najczęściej stosuje się szeroko pojętych instalacjach przemysłowych, w tym w gazownictwie, sektorze petrochemicznym, naftowym, czy także kanalizacyjnym i wodociągowym.

Polecamy również