PISANIE JEST SZTUKĄ – CKU ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI KONKURSU

Już po raz 4 ostrowieckie Centrum Kształcenia Ustawicznego organizuje konkurs pt. „Pisanie jest sztuką – konkurs na najpiękniejsze pismo”. Tym razem zadaniem konkursowiczów będzie przepisanie listu Stanisława Witkiewicza do żony. Prace można dostarczać osobiście bądź listownie do 21.02.2024 r. na ul. Świętokrzyską 11 (2 piętro budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji), czyli tymczasowej siedziby CKU. Do prac należy dołączyć dane kontaktowe uczestnika konkursu. Poniżej publikujemy regulamin wraz z treścią listu do przepisania. Zachęcamy do zabawy.

Patronat:

Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Adresaci:

Osoby dorosłe z powiatu ostrowieckiego

Kontakt:

Prace można dostarczać osobiście do Centrum Kształcenia Ustawicznego
w Ostrowcu Świętokrzyskim lub wysyłać pocztą tradycyjną (ul. Świętokrzyska 11, 2 piętro) do 21.02.2024 r. W konkursie mogą wziąć udział osoby dorosłe
z powiatu ostrowieckiego.

Nadesłanie prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych nadawcy w celu realizacji konkursu. Administratorem Danych Osobowych jest organizator reprezentowany przez Anetę Pierścińską-Maruszewską (kontakt: dyrektor.cku@ostrowiec.edu.pl)

Telefon: 41 265 20 11 w poniedziałki i wtorki od 7.00 do 15.00.

Cele:

– upowszechnianie estetycznego pisma odręcznego

– wskazywanie dobroczynnego wpływu pisania na mózg

– popularyzowanie błyskotliwego stylu językowego pisarza

Coraz rzadziej posługujemy się pismem odręcznym, tymczasem charakter pisma zdradza wiele informacji o autorze, poza tym każdy wytwór ludzkiej dłoni zasługuje na uznanie. Co więcej, poszukiwani są specjaliści w dziedzinie kaligrafii, m. in. przez agencje reklamowe. Specjaliści zajmujący się pismem wskazują na jego dobroczynne właściwości, pismo uczy bowiem dokładności oraz cierpliwości, ale wyzwala także kreatywność i wzmaga koncentrację.

Trzy edycje konkursu spotkały się z dużym zainteresowaniem, dlatego warto kontynuować realizację tego pomysłu.

Nagrody:

Osoby, którym komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, przyzna trzy pierwsze miejsca, mogą liczyć na publikację ich prac w witrynach przystankowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Przewidziano również upominki.

Kryteria oceny:

W tego typu konkursach trudno wyrzec się subiektywizmu, bo przecież poczucie estetyki miewamy różne, niemniej brane pod uwagę będą takie czynniki jak proporcje w budowie liter, zagęszczenie, łączenie liter, jednolitość pochylenia, rozmieszczenie na kartce itp.

List do przepisania:

Zakopane, 21 III 1923


Kochana Nineczko:


(…) Wiedz na pewno, że jestem do Ciebie piekielnie przywiązany, i że zerwanie z Twojej strony byłoby dla mnie katastrofą. Jednak myśl tylko o sobie. Sądzę, że znasz mnie dość dobrze, ale na razie, zdaje się, zanadto ze złej strony. Z tym koniec zupełny. Chciałbym, żebyś wierzyła mi bezwzględnie i abyś zrozumiała mnie nie tylko w czysto życiowych wymiarach i nie w chwilowych przecięciach, a w całości. Bez tego możesz Twoim postępowaniem zabić we mnie na zawsze to, co jest w stosunku do Ciebie najistotniejsze i czego nie mam dla wszystkich. (…)
Napisz niedługo (tzn. długo i prędko) wyraźnym pismem. Wczoraj idąc do domu miałem
w głowie ogromny list istotny do Ciebie, ale byłem zanadto zmęczony i nie napisałem. Dziś rozwiało się wszystko, ale au fond trwa to samo. O ile nie zerwiesz ze mną, nie staraj [się] [wy]zywać we mnie diabła do walki z Tobą, gdyż może (?) będziesz tego żałować.

Całuję Cię b. serdecznie

Twój Witkacy

Mama przesyła ukłony. Oświadcz ode mnie moje uszanowanie Twemu O[jcu].
O ile odpiszesz, to tylko rekomendowanie.

Źródło: https://culture.pl/pl/dzielo/stanislaw-ignacy-witkiewicz-listy-do-zony-1923-1927

Polecamy również