Uwaga na fałszywe wiadomości

policja1

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie otwierać linków nadesłanych od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i kradną pieniądze ze wskazanego konta.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały smsy, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskują dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.

W miniony piątek do miejscowej komendy zgłosiła się 35-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że dwa tygodnie temu na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży pieluchy dla dorosłych. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 35-latka na prośbę zainteresowanego klienta przesłała mu swój adres e-mali. Kolejno otrzymała wiadomość z linkiem dotyczącym autoryzacji płatności. Sprzedająca, nic nie podejrzewając, otworzyła przysłany link, a następnie została przekierowana na stronę swojego banku w celu potwierdzenia płatności. W chwili logowania się do bankowości elektronicznej telefonicznie skontaktował się z nią fałszywy pracownik banku, który poinformował ją, że w celu otrzymania środków finansowych musi wpisać 4 cyfrowy kod podany przez niego. Nieświadoma 35-latka postąpiła zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Kolejno w miniony czwartek skontaktował się z nią pracownik banku, który poinformował ją, że z jej rachunku bankowego zostały wykonane dwa przelewy każdy po 5000 złotych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

 

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyskim

Polecamy również