Rynek pracy w Polsce – jak wygląda w pierwszym kwartale 2023 roku?

Polski rynek pracy zmienia się nie do poznania. Wszystko za sprawą rosnących kosztów zatrudnienia oraz życia. Świadomi pracownicy mają coraz większe żądania, natomiast pracodawcy poszukują nowych możliwości na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy. Skutkiem jest to, że niektóre zawody są wręcz na wyginięciu, natomiast inne cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Treść Liczba znaków: 3090

Ten rok może być ciężki szczególnie dla zakładów pracy. Stale rosnąca inflacja powoduje, że pracowników czekają w niedalekiej przyszłości aż dwie podwyżki płacy minimalnej. To przekłada się także na nastroje pracodawców zobowiązanych do podwyższenia płac – nie tylko tych minimalnych. Dobrym przykładem nietypowych zmian jest rynek pracy we Wrocławiu, gdzie poszukiwane są kobiety powracające do aktywności zawodowej po urlopach macierzyńskich.

Polski rynek pracy oczami pracownika – czy wciąż można stawiać wymagania?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego poziom bezrobocia w pierwszych miesiącach tego roku nie przekroczył poziomu 5,5%. W porównaniu do danych z lutego 2022 roku poziom bezrobocia spadł o 0,4 punktu procentowego.

Wielu ekspertów wskazuje, że czasy rynku pracownika powoli dobiegają końca. Biorąc pod uwagę niską stopę bezrobocia, taka sytuacja wcale nie musi mieć miejsca. Występowanie takiego trendu powoduje kilka czynników:

  • wysoki poziom stabilnego zatrudnienia, czyli niska stopa bezrobocia,
  • zmiany pokoleniowe na rynku pracy,
  • zmieniające się potrzeby pracowników,
  • większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Biorąc pod uwagę powyższe czynnik, można stwierdzić, że potencjalni specjaliści w swojej dziedzinie nie chcą pracować za niskie stawki, a dodatkowo liczą na szereg benefitów pozapłacowych. Tylko takie warunki mogą zachęcić potencjalnych pracowników do podjęcia zatrudnienia w wybranej firmie.

Praca zdalna na polskim rynku pracy – czy ma znaczenie?

Od czasu rozprzestrzeniającej się pandemii praca zdalna stała się prawdziwym remedium na problemy społeczeństwa aktywnego zawodowo. Okazało się, że wiele czynności można wykonywać zdalnie, bez konieczności fizycznej obecności w biurze. To niesie ze sobą szereg korzyści po stronie pracownika i pracodawcy. Na tę chwilę praca zdalna jest regulowana przez Kodeks pracy i na dobre zadomowiła się w wielu firmach, szczególnie tych międzynarodowych i powiązanych z branżą informatyczną.

Prognozy rynku pracy na 2023 rok – kto może szukać zatrudnienia?

Interesuje Cię rynek pracy w Gorzowie? W tym roku potencjalni pracodawcy będą w dużej mierze poszukiwać specjalistów w swojej dziedzinie, a także osób odpowiedzialnych
za procesy produkcyjne w zakładach przemysłowych. Można powiedzieć, że nadchodzące miesiące wciąż będą sprzyjać pracownikom i stawianym przez nich wymaganiom. 

Trudne zdanie czeka także osoby odpowiedzialne za rekrutację w firmach. Zainteresowanie potencjalnego pracownika ofertą zatrudnienia jest o wiele trudniejsze niż przed laty.
To powoduje, że poszukiwania dobrych specjalistów zajmują znacznie więcej czasu, ale przekładają na większe możliwości negocjacyjne po stronie kandydatów.

– Artykuł sponsorowany

Polecamy również