Mali Wielcy Odkrywcy w PP nr 21

Przedszkole Publiczne nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku szkolnym 2022/2023 wzięło udział w drugiej edycji programu edukacyjnego Mali Wielcy Odkrywcy. Program ma za zadanie zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Na zajęciach wykonywane były różne eksperymenty, doświadczenia i praktyczne obserwacje.
Program podzielono na trzy etapy. Pierwszy etap dotyczył poznawania wynalazków, np. zegar, koło czy kołowroty oraz ich działania. Dzieci samodzielnie konstruowały zegary manualne i z mechanizmem, wykonały kołowrót i poznały jego działanie, „Wańkę – wstańkę” oraz model wiertnicy. Poznawały też różne sposoby odmierzania czasu.
Drugi etap dotyczył poznawania kuchennych eksperymentów. Dzieci m.in. dowiedziały się jak powstaje ciasto, zrobiły ciecz nienewtonowską oraz balony sensoryczne. Wykonały doświadczenie z wybuchem wulkanu, poznając zasadę działania drożdży, sody i octu. Barwiły ryż, doświadczały działania soli na żelki. Trzeci etap dotyczył poznawania powietrza. Dzieci poznały właściwości powietrza oraz możliwości wykorzystania wiatru. Dowiedziały się, jak działają płuca i dlaczego oddech jest ważny, wykonały model płuc i sprawdziły jego działanie. Dowiedziały się, co to jest opór powietrza i gdzie ma zastosowanie wykonując spadochron. Samodzielnie wykonywały latawce i „dmuchajkę”, dowiedziały się praktycznie, jak w łatwy sposób można zmierzyć kierunek i siłę wiatru. Najbardziej atrakcyjnym
dla przedszkolaków doświadczeniem była jednak „Balonowa rakieta”.
Na zakończenie programu dzieci dostały legitymacje Małego Wielkiego Odkrywcy oraz gadżety z logo realizowanego programu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Zapraszamy do oglądania relacji z zajęć w naszej przedszkolnej galerii zdjęć.

Polecamy również