Policzyli bezdomnych

W Ostrowcu przebywa 38 osób bez dachu nad głową. Tak wynika z przeprowadzonej akcji liczenia bezdomnych, która miała miejscy w nocy ze środy na czwartek. W naszym mieście bezdomni przebywają w pustostanach, altankach na działkach i klatach schodowych.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku przeprowadzone zostało ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Na terenie naszego miasta w akcję zaangażowani byli funkcjonariusze straży miejskiej oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nocne liczenie osób, które nie posiadają własnego dachu nad głową ma na celu zdiagnozowanie skali problemu i wykazanie faktycznej liczby osób bezdomnych.
-W trakcie badania sprawdzono wszystkie znane nam miejsca, w których mogły przebywać osoby bezdomne – mówi zastępca komendanta straży miejskiej Marcin Gruszka. – Dodatkowo sprawdzono szpital, dworzec PKS czy nawet policyjną izbę zatrzymań Komendy Powiatowej Policji. Rezultat nocnej akcji to policzonych 38 osób, które potwierdziły swój status osoby nie mającej stałego miejsca zamieszkania. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że w naszym mieście zarejestrowanych jest 107 osób, deklarujących swoją bezdomność, które w trakcie tej akcji mogły korzystać z usług innych noclegowni zlokalizowanych w sąsiednich gminach.
Straż miejska w Ostrowcu od wielu lat gromadzi informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych, które oprócz przebywania w miejscach instytucjonalnych takich jak noclegownia dla bezdomnych czy Ośrodek Interwencji Kryzysowej bardzo często są odnajdywani w miejscach niezamieszkałych takich jak pustostany, altany śmietnikowe, klatki schodowe, strychy, piwnice czy nawet kanały ciepłownicze.

Polecamy również

Dodaj komentarz