Tajemnicza liturgia

lita swiatl3lita swiatal2 (1)lita swiatal2 (2)W Wielką Sobotę wieczorem w kościołach wierni gromadzili się na uroczystości poświęcenia ognia i wody chrzcielnej, odnawiali przyrzeczenia sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości Wielkosobotnich rozbrzmiewało uroczyste „Alleluja”. Bijące dzwony obwieszczały Zmartwychwstanie Chrystusa.

W Wielką Sobotę przed kościołem kapłan krzesze ogień i wypowiada słowa modlitwy, w której Chrystus nazywany jest „prawdziwym kamieniem węgielnym”, udzielającym wiernym „ognia światłości”. W modlitwie jest też prośba o wypełnienie się wszelkich znaczeń Świąt Wielkanocnych.
-Ogień jest symbolem Chrystusa, a iskra, wykrzesana w ten wieczór, oznacza Jego wyjście z grobu i przejście do odmiennego życia – mówił ksiądz Paweł Zaręba z parafii Św. Kazimierza na osiedlu Pułanki.

DSC00053lityrgia ognia4DSC00058DSC00065liturgia ognia3DSC00066
Od poświęconego ognia zapala się świecę paschalną, od paschału po wniesieniu do kościoła wszystkie lampy i świece w ciemnej do tego momentu świątyni. Rozpoczyna się msza św., po zakończeniu której wierni, jeżeli mają taką możliwość, zanoszą poświęcony ogień z płonącymi świecami do swoich domów; dawniej zapalali od niego wygaszone wcześniej w domach światła, a nawet paleniska w piecach. Symbolika wody w chrześcijaństwie jest również bardzo wymowna i bogata w treści. Woda to przede wszystkim źródło życia oraz znak odrodzenia ducha i ciała, znak śmierci, ale i zmartwychwstania, oczyszczenia, prawdy, łaski i zbawienia. Woda jest symbolem Ducha Świętego, którego w hymnie „Veni Creator” nazywa się „fons vivus – źródło żywe”; ma odwracać choroby, udzielać łask i zapewniać bezpieczeństwo.

Polecamy również