Lanie nie jest bezkarne

Straż miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim zwraca się z prośbą o uszanowanie tradycji Świąt Wielkanocnych zwłaszcza tych obchodzonych w tzw. lany poniedziałek. Pamiętajmy aby w tym szczególnym dniu zachować zdrowy rozsądek i umiar tak, aby świąteczny nastrój nie został nikomu zakłócony.

-W przypadku gdyby jednak zabrakło rozsądku i umiaru w kultywowaniu tradycji śmigusa dyngusa, porządku pilnować będą dodatkowe patrole straży miejskiej. Gdy wesoła tradycyjna zabawa przerodzi się w chuligańskie wybryki należy liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania- informuje zastępca komendanta straży miejskiej Marcin Gruszka. – Pamiętajmy, że oblanie wodą osoby, która sobie tego nie życzy może stanowić wykroczenie. Czyn taki może podlegać pod wiele przepisów karnych pochodzących z kodeksu wykroczeń. Oblewanie może zostać zakwalifikowane pod zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów lub jako nieobyczajny wybryk.

W skrajnych sytuacjach naruszony może być nawet przepis art. 288 § 1 Kodeksu karnego. Chodzi o sytuacje, w których wskutek polewania wodą doszło do zniszczenia mienia np. ubrania. Jeżeli oblewane są samochody, czyn taki może stanowić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu, utrudnianie ruchu na drodze jak i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej jest zagrożone mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. Jeżeli oblewanie zostanie zakwalifikowane jako naruszenie nietykalności cielesnej, to kara może wynosić nawet rok pozbawienia wolności. Jeżeli wybryk spowoduje utratę mienia, to w zależności od jego wartości czyn ten może być potraktowany, jako wykroczenie lub przestępstwo, z prawem żądania odszkodowania.

Polecamy również