Czas wsiadać na rowery

W niedzielę 12 kwietnia Klub Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK im. Mieczysława Radwana otwiera sezon rowerowy. O godz. 9 rano z parkingu obok LIDL’a – tradycyjnego miejsca zbiórki, na rowerowy szlak wyjadą miłośnicy turystyki „na dwóch kółkach”.

Trasa pierwszej rowerowej imprezy w tym roku poprowadzi przez osiedle Denków, Wólkę Bodzechowską, Przyborów do kamieniołomu Sowia Góra. Tu dzięki życzliwości Piotra Maja – leśniczego leśnictwa Przyborów odbędzie się ognisko integracyjne połączone z pieczeniem kiełbasek. Nowo wstępującym do KTR i PTTK zostaną uroczyście wręczone legitymacje członkowskie.
– Od 2009 r. od wiosny do jesieni organizujemy co niedziela dwie imprezy rowerowe, tzw. wycieczki – „dla amatorów dłuższych wyjazdów” i tzw. spacery – „dla mniej wierzących w swoje możliwości”. Ale sezon inaugurujemy zawsze jest wspólnym wyjazdem „wycieczkowiczów” i spacerowiczów” – podkreśla Tadeusz Krawętkowski – założyciel Klubu Turystyki Rowerowej i jego prezes. – Od 19 kwietnia do połowy listopada na rowerowe trasy będą wyjeżdżać już dwie grupy rowerzystów.
Przygotowania do sezonu trwają od dłuższego czasu.
– Większość z nas już wyszykowało swoje rowery, które przeszły przeglądy techniczne i przedsezonowy serwis, a także zakupiło brakujące rowerowe akcesoria i elementy „rowerowej” garderoby – dodaje Tadeusz Krawętkowski. – My sami rozgrzewamy się od dłuższego czasu. Wyjeżdżamy na krótkie wycieczki po okolicy, aby rozruszać mięśnie po zimie. Przygotowanie własnego ciała jest równie ważne jak wyszykowanie roweru.
Turystyka rowerowa jest wspaniałą formą rekreacji dla osób w każdym wieku. Pozwala zregenerować zmęczone zimą ciało i umysł. Dobroczynnie wpływa na zdrowie i kondycję. Poprawia sprawność i odporność. Poza walorami zdrowotnymi ma olbrzymie walory krajoznawcze. Pozwala poznać bliższą i dalszą okolicę. Dotrzeć do wielu miejsc położonych z dala od głównych dróg.
Trasy pierwszych wyjazdów „na dwóch kółkach” będą krótkie. Dystanse późniejszych „wycieczek” i spacerów” rowerowych będą się wydłużać – kontynuuje. – Chcemy zachęcać do turystyki rowerowej, a nie zniechęcać. I chyba mam się to udaje – dodaje z dumą Tadeuszrowerry1rowery2rowery3rowery4 Krawętkowski. – Z roku na rok dołącza do nas coraz więcej miłośników „dwóch kółek”.
Foto. R. Redlich.

Polecamy również