Po kłótniach powstanie gimnazjum

Dzisiejsza sesja rady powiatu miała bardzo burzliwy przebieg. Szczególnie w cześć dotyczącej głosowania nad uchwałą o powołaniu gimnazjum przy LO. im. St Staszica radni nie szczędzili sobie wzajemnych słów krytyki.

– Jest taka potrzeba utworzenia gimnazjum w dolnej części miasta, ponieważ Pan prezydent przeniósł szkołę do Centrum Kształcenia Ustawicznego i rodzice byli zaniepokojeni tym, że ich dzieci będą musiały tak daleko chodzić – mówi starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. – Przychodzili do mnie z petycjami, żeby im jakoś pomóc. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów składam projekt uchwały utworzenia gimnazjum przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Stanisława Staszica. Takie rozwiązanie ma szereg plusów, bo po pierwsze dzieci będą się uczyć w szkole na osiedlu, na którym mieszkają. Budynek jest w centralnym punkcie osiedla i dzieci nie będzie czekała taka daleka wyprawa jak do CKU. Kolejny plus jest taki, że wielu z tych dzieci pozostanie w tej samej szkole po skończeniu gimnazjum jako licealiści. Wielu z nich będzie miało tych samych nauczycieli.
Nie zgodziła się z tym radna Agnieszka Rogalińska.
– Ta uchwała i to w tym czasie bardzo nas dziwi, bo naszym zdaniem jest to zaspokajanie ambicji politycznych, a nie dbanie o dobro dziecka – mówi radna Agnieszka Rogalińska.- Jest to ingerencja w ogólnopolski system oświaty. Był czas na to, żeby takie uchwały podejmować. Poza tym w szkole numer 11 tworzone jest stowarzyszenie i to stowarzyszenie ma prowadzić przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum.
Głos zabrał także szef „Solidarności” nauczycieli oraz radny powiatowy.
– Nie ma większej zbrodni niż likwidacja szkół – stwierdził radny Ryszard Proksa. – Stowarzyszenia funkcjonują dzięki temu co ukradną nauczycielom. Mamy w całej Polsce przykłady szkół prowadzonych przez stowarzyszenia, gdzie dyrektorzy zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nauczyciele po 1200 złotych. Likwidacja szkół na pewno nie przyczerni się do poprawy jakości nauczania.
Ostatecznie 13 radnych koalicyjnych było za powołaniem gimnazjum przy LO. Nr 1 a 6 radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego wstrzymało się od głosu.
Następnie rozgorzała bardzo gorąca, a momentami wręcz burzliwa dyskusja.
– Pani radna Wam z haseł wyborczych pozostała tylko polityka, a my chcemy dbać o ludzi – zwrócił się do radnej Rogalińskiej starosta Duda. – Mam takie odczucie, że pani reprezentuje na sesji rady powiatu swojego pracodawcę czyli prezydenta miasta, a sesje rady powiatu nie są po to.
– Panie starosto może lepiej przenieść wszystkie szkoły do Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, wówczas uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych będą mieć nauczycieli akademickich. Bo skoro pan twierdzi, że przenoszenie gimnazjum do liceum zapewni wyższy poziom nauczania to może od razu lepiej niech te instytucje działają przy szkole wyższej- odpowiedziała radna Rogalińska.
Wszystko wskazuje więc na to, że od 1 września przy LO im. St. Staszica będzie działać gimnazjum.

Przypomnijmy, że wczoraj radni z KWW Jarosław Górczyńskiego opuścili obrady sesji. Przez to na sali nie było większości co uniemożliwiło przeprowadzenie głosowania.kww gorczynskiego rada powiatuproksa rada powiatuprezyduim rada powiaturogalinska rada powiatu

Polecamy również