Z tego święta Polacy są dumni

Mieszkańcy Ostrowca bardzo licznie uczestniczyli w obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja. Do zebranych na rynku przemówił prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.
-Obchodząc 224 rocznicę Konstytucji 3 Maja wspominamy wielkie dzieło polskich patriotów- mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.- Pierwsza w Europie Konstytucja, a zarazem druga ustawa zasadnicza w świecie po konstytucji amerykańskiej, była wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego, była triumfem polskiego konstytucjonalizmu. 3 maja to radosne święto, ale to również dzień w którym musimy przypomnieć sobie, że to wielkie dzieło Sejmu Czteroletniego, które w tak szczególny sposób zaważyło na losach naszego Narodu, nie było zwieńczeniem dzieła modernizacji Polski, ale raczej postulatem jej głębokiej reformy. Konstytucja ta miała stać się podstawą naprawy Rzeczypospolitej. Dlatego też dzisiejsza rocznica skłania nas do refleksji i zadumy. To dobry moment, by zastanowić się nad aktualnością przesłania Trzeciomajowej Konstytucji w dzisiejszych realiach . Nie możemy obrażać się na to co jest, lecz działać po to, by nam wszystkim żyło się dobrze, byśmy również za kilka lat w tym samym miejscu, na ostrowieckim rynku, który już wkrótce ociepli swoje oblicze, mogli z dumą powiedzieć, że jesteśmy ostrowczanami, którzy lubią swoje miasto, że właśnie tutaj chcą żyć, pracować i zakładać swoje rodziny. Dbajmy zatem o międzyludzkie relacje, budujmy wspólnotę obywatelską. Koncentrujmy się na obecnie podejmowanych, niejednokrotnie trudnych działaniach, od których zależy przyszłość naszego miasta. Liczy się tu i teraz. Nie demonstrujmy, więc szukając poklasku lecz pracujmy, biorąc odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Nie zapominajmy o tym przez co wspólnie przeszliśmy, wyciągajmy z tego wnioski i razem budujmy przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego- powiedział między innymi prezydent Górczyński.
Uczestnicy uroczystości najbardziej byli zadowolenie z ładnej pogody,
– Jak świeci słońce to każde święto pięknie wygląda – powiedziała Anna Nowocka, mieszkanka Ostrowca.
– Dzieci biegają po rynku, a my z koleżanką plotkujemy. Święta to też okazja, żeby spotkać się ze znajomymi – dodała Justyna Foremniak.3 maja13maja23 maja 43maja33maja5 3maja73maja93maja10

Polecamy również