Dziki nas się nie boją

Coraz częściej w pobliżu osiedli mieszkaniowych w Ostrowcu widywane są dziki. Te z natury i nawet z nazwy dzikie zwierzęta coraz mniej boją się ludzi. Ostatnio dziki widywane były w pobliżu osiedli Stawki i Rosochy. Funkcjonariusze straży miejskiej apelują, żeby w żadnym razie nie zbliżać się do dzików, ponieważ są to zwierzęta niebezpieczne.

-Zwracamy uwagę, aby w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, które mogą wkraczać na tereny zamieszkałe przez ludzi, nie głaskać młodych, nie próbować ich dokarmiać i nie wyrzucać resztek pożywienia w miejscach do tego nie przeznaczonych- mówi zastępca komendanta straży miejskiej Marcin Gruszka. – Na widok dzików nie krzyczmy, starajmy się za to rozmawiać donośnym głosem. Spacerując z psem trzymajmy go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika. Nie przeganiajmy dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki ponieważ zagrożone mogą próbować ataku. Starajmy się utrzymywać czystość i porządek na posesjach. Zbierajmy opadłe owoce i warzywa, zamykajmy śmietniki przy posesjach i nie pozostawiajmy worków ze śmieciami obok pojemników na odpady.
Widywane przez mieszkańców Ostrowca dziki podchodzące w rejony blokowisk nie wykazywały oznak agresji. Należy jednak pamiętać, że łagodny jednego dnia dzik może okazać się niebezpieczny przy następnym spotkaniu. Warto dodać, że dziki dość licznie występują w lasach w pobliżu Ostrowca.

Ostatnia inwentaryzacja zwierząt przeprowadzona w 2013 roku przez pracowników Nadleśnictwa Ostrowiec wykazała, że w naszych lasach żyje 879 dzików.

Foto. Internet

Polecamy również