Szabla Kilińskiego – zaszczyt i honor

Rozmowa z Robertem Minkiną, honorowym Starszym Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu. Uhonorowanym podczas Dnia Rzemiosła Powiatu Ostrowieckiego Szablą Kilińskiego- najwyższym odznaczeniem resortowym.
– Jak odebrał Pan to niezwykle prestiżowe wyróżnienie?

– Jest to dla mnie przede wszystkim uhonorowanie mojej długoletniej pracy. Cofam się dzisiaj myślami do mojej pracy w ostrowieckiej hucie, potem było ponad 20 lat działalności gospodarczej i działalność w Cechu. Jest to mnóstwo czasu, a wyróżnienie jakie otrzymałem uświadcza mnie w przekonaniu, że ten czas nie poszedł na marne i z tego bardzo się cieszę. Jest to dla mnie ogromna satysfakcja. Każdy człowiek lubi być chwalony i doceniany, jednak na to wyróżnienie jakie ja otrzymałem pracował zespół wielu osób. W Ostrowcu jako jedynym cechu w Polsce nastąpiła zmiana pokoleniowa. W sposób przyjazny, oddając szacunek osobom starszym został przekazany sztandar ludziom młodym. Marcin Jabłoński, Dariusz Wierzbiński, Andrzej Pietrzykowski i wiele innych młodych osób tworzy obecnie odpowiedni klimat i integrację ostrowieckich przedsiębiorców. To mnie niezwykle cieszy. Muszę wspomnieć także o panu Marku Giemzie, który niezwykle udziela się w cechu i tryska pomysłami. Jest on człowiekiem bardzo konkretnym w działaniu.
– Bez przerwy słychać hasła nawołujące do jednoczenia się przedsiębiorców. Czy jest to dobra recepta na ciężkie czasy gospodarcze jakie obecnie panują?

– Jednoczy zawsze wspólny cel, a celem przedsiębiorcy poza dochodem jaki osiąga jest docenienie jego pracy. To miło usłyszeć, że jest się dobrym pracodawcą. To bardzo miłe pomagać innym tak jak to robi starszy cechu Marcin Jabłoński. To jest element, który prawdziwego przedsiębiorcę wyróżnią. Proszę mi wierzyć, że bardzo często osoba, która coś daje ma więcej satysfakcji niż obdarowany. Daje się coś materialnego, a otrzymuje się w zamian wspaniałą satysfakcję. Jest to niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Jednak tylko ludzi wybitnych stać na takie formy filantropii.
– Szabla jaką Pan otrzymał to piękny symbol.

– Symbol walki rzemieślników podczas Powstania Kościuszkowskiego. Szabla Kilińskiego to najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII wieku wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką i legitymacją. Tę odznakę nadaje Kapituła. Jestem z tego wyróżnienia naprawdę bardzo dumny.

minkina wywiad 2– Serdecznie gratuluje i dziękuje za rozmowę.

Polecamy również