Lubimy Szekspira

Retransmisja „Hamleta” z Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, wystawa fotograficzna zatytułowana „Makbet”, specjalnie namalowany mural oraz cykl wykładów. Tak wyglądały V Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie zorganizowane przez Instytut Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskie Centrum Kultury. Obchody odbywały się w czwartek i piątek.

– Muszę przyznać, że tegoroczne dni szekspirowskie cieszą się bardzo dużym powodzeniem – mówi dr Paweł Kaptur, pracownik Instytutu Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. – Spektakl „Hamlet” obejrzało ponad 100 osób. Także wykłady cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. W auli naszej uczelni szekspir na wsbipszekspir2zasiadało prawie czterystu słuchaczy. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, ponieważ upamiętniały 400 rocznicę śmierci Szekspira. Szczególnie zależało nam na pokazaniu tego, dlaczego Szekspir stał się poetą znanym na całym świecie, a nie tylko w Anglii.szekpier laureaci 4szekpir laureaci2szekpir5szekpir6szekpir7szekspir 1szeksp[r3

Organizatorzy obchodów rozstrzygnęli także konkurs zatytułowany „Szekspir w komie i na smartphonie”, który był ogłoszony kilka miesięcy temu.

– Uczniowie mieli za zadanie przygotować kilkuminutowe filmy będące luźną interpretacją dzieł Szekspira nakręcone za pomocą telefonów komórkowych- dodaje Paweł Kaptur.- Co ciekawe do konkursu zgłosiły się całe „ekipy” młodych filmowców.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyli uczniowie LO im. Joachima Chreptowicza, drugie LO im. Stanisława Staszica z Włoszczowy, a na trzecim miejscu ponownie uplasowała się ekipa z LO im. Chreptowicza. Ukoronowaniem Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich będzie odsłonicie pamiątkowego muralu, który znajduje się na dawnej wymiennikowni ciepła na osiedlu Pułanki.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania za pomoc w realizacji V Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich: radnym z klubu radnych KWW Jarosława Górczyńskiego, Ostrowieckiemu Towarzystwu Naukowemu oraz dyrekcji Miejskiej Energetyki Cieplnej.

Polecamy również