Straż pożarna w muzeum

Muzeum Historyczno-Archeologiczne zaprasza na kolejną w tym roku wystawę czasową pt. Straż Pożarna w miniaturze z kolekcji Pawła Gawrona. Wystawa zostanie otwarta 27 września 2015 r. o godz. 16.00 i potrwa do końca roku.
Na wystawie będzie można zobaczyć około 80 modeli samochodów strażackich, od najstarszych do współczesnych oraz dioramy przedstawiające akcje strażackie. Podczas wernisażu na dziedzińcu Muzeum zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytkowy wóz strażacki oraz samochód ratowniczo-gaśniczy, którego na co dzień używa ostrowiecka jednostka.
Patronat honorowy nad wystawą objęła Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ostrowcu Św., która udostępniła na wystawę liczne fotografie archiwalne, pamiątki i stare obiekty związane ze Strażą Pożarną m. in. dyplomy, prądownice, syreny mechaniczne i pneumatyczne oraz zabytkowe hełmy.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne, spotkania i ciekawe wydarzenia edukacyjne nawiązujące do szeroko pojętej tematyki strażackiej. W ramach zajęć uczestnicy spotkają się z oficerami Straży Pożarnej i usłyszą wiele ciekawostek oraz zgłębią tajniki tego zawodu. Mówić będziemy również o tym dlaczego wozy strażackie są czerwone, kim dla strażaków jest Święty Florian i jakie są numery alarmowe do Straży Pożarnej. Odkryjemy również to dlaczego Wojtek chciał zostać strażakiem, wspólnie czytając książkę Czesława Janczara w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Nie zabraknie także zajęć plastycznych, podczas których uczestnicy – inspirując się wystawą – własnoręcznie pomalują drewniany model wozu strażackiego. Więcej szczegółów oraz zapisy pod nr tel. tel. 41 265 36 51 lub edukacja@muzeumostrowiec.pl
Paweł Gawron – kolekcjoner, modelarz jest mieszkańcem Kielc. Jego zainteresowania modelarskie związane są z szeroko pojętymi środkami transportu i rozwojem technik transportu. Szczególnie zaś interesuje się miniaturami wozów strażackich, które wyróżniają się spośród innych jego prac, wyjątkowym stopniem trudności wykonania oraz ogromną dbałością o detale.
Hobbysta swoje zainteresowania wyniósł z domu rodzinnego, jego ojciec był inżynierem-mechanikiem i zaznajamiał syna od najwcześniejszych lat z tajnikami sztuki modelarstwa. Paweł Gawron już jako gimnazjalista wykonywał modele samochodów, samolotów i wagonów. Z biegiem lat rozwijał i doskonalił swoją pasję. Ciekawostką jest fakt, że w prowadzonym przez siebie zakładzie przemysłowym jako jeden z pierwszych w Polsce produkował farby modelarskie. Dzięki coraz bogatszej kolekcji uczestniczył w wystawach organizowanych przez m.in. Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Motoryzacji w Warszawie, czy Muzeum Zabawek w Kielcach.

Polecamy również