W hołdzie pomordowanym

W 2015 roku przypada 73 rocznica tragicznych wydarzeń na ostrowieckim Rynku, gdzie 30 września 1942 roku w zbiorowej egzekucji hitlerowcy powiesili 29 mieszkańców naszego miasta, stanowiących jego patriotyczną, intelektualną i finansową elitę.
Zakładników aresztowano po akcji sabotażowej na most i gazociąg w Romanowie. Znaleźli się wśród nich: pracownik Zakładów Ostrowieckich mjr WP Leon Braziulewicz, nauczyciel Jerzy Cywiński, lekarz miejski Józef Duda, kupiec i działacz PPS Jan Dzienniak, robotnik Zakładów Ostrowieckich Kazimierz Gałka, kupiec Józef Gierdalski, kupiec Antoni Grad, szef administracji Zakładów Ostrowieckich Jan Gronwald, pracownik centrali telefonicznej Zakładów Ostrowieckich uczeń gimnazjum męskiego Tadeusz Gryglewicz, kupiec Stefan Kosmaciński, urzędnik Zakładów Ostrowieckich Teodor Kosmaciński, nauczyciel SP w Czajęcicach Stanisław Liburski, pracownik Urzędu Skarbowego Stefan Łosiński, nauczyciel Zbigniew Madejski, kupiec Zbigniew Martin, naczelnik wydziału finansowego Zarządu Miasta Stanisław Matyas, kupiec Władysław Opala, urzędnik Zakładów Ostrowieckich Michał Pakuła, urzędnik wydziału opieki społecznej Zarządu Miejskiego Feliks Pieterek, kierownik działu ekspedycji Urzędu Pocztowego Jan Plaskota, inżynier Zakładów Ostrowieckich Zygmunt Salmonowicz, właściciel browaru Stanisław Saski, właściciel drogerii Leon Smoleński, naczelnik Urzędu Skarbowego Franciszek Späth, pracownik Urzędu Skarbowego Bronisław Szymczyk, pracownik Ubezpieczalni Społecznej Józef Szymczyk, kierownik wydziału opieki społecznej Zarządu Miejskiego Józef Trepczyński, pracownicy Ubezpieczalni Społecznej Jan Widmański (syn Henryka) i Witold Wróblewski. Trzydziestą ofiarą był farmaceuta Henryk Widmański, który zakatowany zmarł w areszcie.

Aby upamiętnić ten tragiczny moment w historii naszego miasta, w środę 30 września 2015 r. o godz. 18.00 w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła odbędzie się msza w intencji pomordowanych. Poprzedzi ją modlitwa o godz. 17.30 na cmentarzu parafialnym na ul. Denkowskiej przy mogile ofiar. Po mszy świętej pod pomnikiem na Rynku rodziny pomordowanych oraz zebrane delegacje złożą wieńce i wiązanki. Prosimy wszystkich ostrowczan o liczne przybycie i uczczenie pamięci straconych mieszkańców naszego miasta.

 

Polecamy również