Republika w Ostrowcu

Dla upamiętnienia 110. rocznicy proklamowania Republiki Ostrowieckiej Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana przygotował okolicznościowy wykład monograficzny. Odbędzie się on już w najbliższą sobotę 12 grudnia.

27 grudnia 1905 r., na fali strajków, wieców i manifestacji ulicznych podczas rewolucji w Królestwie Polskim, Ostrowiecki Komitet Robotniczy PPS proklamował na terenie trzech powiatów: opatowskiego, iłżeckiego i sandomierskiego Republikę Ostrowiecką. Władzę w Republice miał sprawować Komitet Rewolucyjny. Na jego czele stanął Ignacy Boerner, którego nazwano w późniejszym okresie „prezydentem Republiki Ostrowieckiej”.
Zakłady i kopalnie, a także kolej oraz niektóre instytucje i sklepy objął strajk. Dla celów łącznościowych w kierunku Starachowic i Skarżyska kursował parowóz z jednym wagonem ustrojonym w czerwoną flagę. Straż sprawowała milicja ludowa uzbrojona w rewolwery z opaskami: czerwonymi i biało-czerwonymi. Ostrowiecki Komitet Robotniczy PPS wydawał własne pismo „Kurierek Ostrowiecki” oraz liczne odezwy i komunikaty. Pomiędzy najbiedniejszymi rozdzielono żywność i węgiel. Na całym obszarze objętym działaniami rewolucyjnymi odbywały się zebrania, na których wybierano nowe władze i podejmowano uchwały o przywróceniu języka polskiego. Republika upadła w połowie stycznia 1906 r., z chwilą przybycia ekspedycji karnej gen. Ressina.
Pragnąc przypomnieć te wydarzenia Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana przygotował wykład monograficzny, który wygłosi Janusz Wojciech Kotasiak. Odbędzie się on 12 grudnia (sobota) w sali konferencyjnej Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej przy ul. Sandomierskiej 26a, o godz. 10.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowany Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana serdecznie zaprasza.

Polecamy również