Bezpieczniej z EKUZ

Za tydzień w województwie świętokrzyskim rozpoczynają się ferie zimowe, a więc nadejdzie czas wyjazdów na obozy, kolonie czy wczasy. Wiele osób uda się na wypoczynek poza granice Polski. Przypominamy, że jeżeli pobyt będzie miał miejsce w krajach Unii Europejskiej lub obszaru płatniczego EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), warto wcześniej wyrobić sobie EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Czym jest EKUZ? To dokument wydawany bezpłatnie w postaci plastikowej karty potwierdzającej ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki EKUZ w razie nagłego zachorowania podczas pobytu w w/w krajach nie będziemy płacić pełnego kosztu leczenia (EKUZ gwarantuje nam takie zasady świadczeń medycznych, jakie obowiązują w państwie, gdzie przebywamy i w tych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę na leczenie z ubezpieczycielem danego kraju). Ponadto karta gwarantuje nam – w razie potrzeby – otrzymanie świadczeń rzeczowych, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie naszego pobytu za granicą.
EKUZ uzyskamy w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego odprowadzamy składki (Wydział Współpracy Międzynarodowej Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ul. Jana Pawła II 9, Kielce, pokój numer 4 – budynek seminarium oraz punkty obsługi ubezpieczonych w Sandomierzu, ul. Mickiewicza 34 i Ostrowcu – Świętokrzyskim, oś. Słoneczne 43). W tym celu wypełniamy wniosek o wydanie EKUZ (można go pobrać ze strony internetowej http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/leczenie-w-unii-europejskiej/ lub na miejscu w oddziale) i z dowodem osobistym zgłaszamy się do Wydziału Współpracy Międzynarodowej NFZ. Jeżeli nie możemy osobiście złożyć dokumentów i odebrać EKUZ możemy to zrobić przez zaufaną osobę, której wystawiamy pisemne upoważnienie. Wypełniony wniosek można też przesłać pocztą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla osób ubezpieczonych wydawana jest na okres 6 miesięcy, a dla emerytów na okres 5 lat.
UWAGA! W wielu państwach UE/EFTA, do których wybieramy się na ferie zimowe, m. in. w Austrii, Francji, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej, w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie. W dodatku leczenie skutków wypadków podczas uprawiania sportów zimowych jest zazwyczaj droższe, obciążone wyższymi opłatami, niż świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. Dlatego warto rozważyć wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Polecamy również