Wakacje z PTTK im. Radwana

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Ostrowiecki Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana nie zamierza w tym czasie zawieszać działalności ani nawet spowalniać. W organizacji nie ma sezonu ogórkowego. Na okres kanikuł „Radwan” przygotował specjalną ofertę. Będą wycieczki autokarowe jedno- i wielodniowe, imprezy rowerowe, a także wykłady monograficzne.

Na początku lipcu odbędzie się trzydniowa eskapada na Podlasie przebiegająca pod hasłem „Szlakiem wielu kultur i religii” z bazą noclegową w Białowieży i Białymstoku. Podczas wycieczki jej uczestnicy odwiedzą m.in. Świętą Górę Grabarkę najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce. Obejrzą najciekawsze miejsca w Hajnówce, w tym sobór Świętej Trójcy. Odwiedzą Białowieżę, a w niej: Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego i ufundowaną przez cara Aleksandra III cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy słynącą z ikonostasu wykonanego z porcelany. Poznają obiekty związane z kulturą tatarską położone przy Szlaku Tatarskim. W Supraślu odwiedzą monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Ikon. W Białymstoku zawitają do pałacu Branickich, odbędą historyczny spacer po mieście, a także zwiedzą Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Ostatnim punktem programu będzie wizyta na zamku królewskim w Tykocinie.

Oprócz eskapady na Podlasie „Radwan” zaplanował na wakacje jeszcze dwie wycieczki autokarowe. Jedna z nich zaprowadzi miłośników krajoznawstwa do Łańcuta i Leżajska, druga do Warszawy.

Dla wielbicieli „dwóch kółek” działający przy Oddziale Klub Turystyki Rowerowej PTTK co niedziela organizuje wycieczki rowerowe po okolicy. Strat punktualnie o godz. 9.00 spod siedziby Oddziału przy alei 3 Maja 8 (budynek Kina „Etiuda”). Trasy są dostosowane do kondycji fizycznej uczestników.

W sierpniu już po raz jedenasty odbędzie się Rowerowy Rajd Gombrowiczowski, który powiedzie śladem miejsc związanych z Witoldem Gombrowiczem oraz jego rodziną na ziemi świętokrzyskiej.

Komisja Historii i Tradycji przygotowała kolejne wykłady monograficzne realizowane w ramach projektu „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie”, który współfinansuje Województwo Świętokrzyskie. Będą one poświęcone: cichociemnym – to w związku z ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Cichociemnych, a także ks. Józefowi Karsznickiemu i Januszowi Popławskiemu. Pierwszy z zaplanowanych wykładów odbędzie się pod koniec czerwca, kolejne dwa: w lipcu i sierpniu.

Oddział planuje również włączyć się w organizację wakacyjnych imprez plenerowych w Ośrodku Wypoczynkowym „Gutwin”, koordynowanych przez MOSiR.

Przez cały okres wakacji osoby zainteresowane mogą korzystać (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym) z biblioteki Oddziału.

– Działamy przez cały roku, nie mamy „wakacji”- podkreśla Tadeusz Krawętkowski – prezes Zarządu Oddziału im. Mieczysława Radwana. – Na każdą porę roku staramy się przygotować dla miłośników turystyki i krajoznawstwa ciekawą ofertę. Zwolennicy aktywnego wypoczynku, objazdów krajoznawczych czy osoby zafascynowane dziedzictwem kulturowym regionu mają w czym wybierać.

– Ten rok w PTTK obchodzony jest pod hasłem Roku Krajoznawstwa Polskiego, stąd duży nacisk przy realizacji oddziałowych imprez kładziemy na popularyzację krajoznawstwa- dodaje T. Krawętkowski.

Polecamy również