Walka z pneumokokami

Sto tysięcy złotych przeznaczy Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na zakup szczepionek przeciwko pneumokokom. Akcja szczepień rozpocznie się w przyszłym miesiącu i obejmie dzieci urodzone w 2014 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dzieci przeciwko pneumokokom.

Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, dla ostrowieckich dzieci, została po raz pierwszy przeprowadzona jesienią 2015 roku.

– Do akcji włączyły się wszystkie przychodnie w mieście. Łącznie zaszczepiono 188 dzieci w wieku do dwóch lat. Na szczepienie nie zgodziło się 13 procent rodziców – mówi Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – Myślę, że wynik jest całkiem dobry. Przekonaliśmy większość mieszkańców, że warto w ten sposób dbać o zdrowie najmłodszego pokolenia.

Od przyszłego miesiąca ruszyć mają szczepienia dla rocznika 2014 oraz tych dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogły być zaszczepione w ubiegłym roku. Zasady będą takie jak dotychczas, czyli rodzice będą zgłaszali się z maluchami do swoich lekarzy, deklarując chęć ich zaszczepienia.DSC06902DSC06903DSC06906DSC06905

– Rozważamy możliwość udostępnienia szczepionek także tym, którzy zrezygnowali w ubiegłym roku, a teraz chcą zaszczepić swoje dzieci – mówi Marzena Dębniak. – Uważamy, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Wiemy, że w przyszłym roku szczepienia będą przeprowadzane na koszt państwa, jednak nie będą to wszystkie roczniki. My chcemy kontynuować akcję zarówno w 2017, jak i 2018 roku tak, by wszystkie dzieci z Ostrowca, które powinny zostały zaszczepione.

– Pneumokoki mogą wywołać niebezpieczne choroby i powikłania – zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsę – mówi Joanna Pikus, radna miejska, jedna z inicjatorek akcji. – Są to choroby, które mogą powodować uszkodzenie organizmu na całe życie. Dbając o najmłodszych, myślimy o całym społeczeństwie. Planujemy zorganizować konferencję dla rodziców, dotyczącą zasadności i celowości szczepień. Na razie mam nadzieję, że okres wakacyjny będzie sprzyjał rodzicom, aby zgłaszali się na szczepienia z dziećmi.

Tegoroczna akcja rozpocznie się w Ostrowcu Świętokrzyskim w lipcu i będzie trwała do końca roku. Szczepionki zostaną zakupione z budżetu gminy. Przeznaczono na ten cel około 100 tysięcy złotych.

Polecamy również