Rusza poradnia onkologiczna

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie działalność w naszym mieście poradnia onkologiczna, która będzie zlokalizowana przy Szpitalu Powiatowym. Najpierw będzie to punkt konsultacyjny, a z czasem filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dzisiaj na zaproszenie prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego w Ostrowcu przebywał dr Jacek Sadowski, lekarz onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. To właśnie dr Jacek Sadowski będzie przyjmował pacjentów w każdy poniedziałek. W spotkaniu uczestniczyli także wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin.

– Wspólnie z kolegami samorządowcami doszliśmy do wniosku, że poradnia onkologiczna musi powstać ponad podziałami – mówi prezydent Jarosław Górczyński. – Najpierw będzie to punkt konsultacyjny, a później filia ŚCO z prawdziwego zdarzenia. Chciałbym podziękować dyrektorowi Szpitala Powiatowego Jarosławowi Seweryńskiemu za współpracę. Wspólnie z wójtami i burmistrzami podjęliśmy decyzję o współfinansowaniu i o przekazaniu środków pieniężnych do przygotowania pomieszczeń dla filii ŚCO. Gmina Ostrowiec przekaże na ten cel 600 tysięcy złotych. Ościenne gminy od 150 do 180 tysięcy złotych.

– Mam nadzieję, że jest to początek dłuższej współpracy – mówi dr Jacek Sadowski. – Przede wszystkim chcemy umożliwić pacjentom kontakt z onkologiem na miejscu w Ostrowcu bez konieczności dojazdów do Kielc. Chcemy także wykorzystać potencjał szpitala, jeżeli chodzi o diagnostykę czy przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego. Po trzecie kontrola pacjentów chorych ontologicznie będzie przeprowadzana na miejscu w Ostrowcu. Dzisiaj odbędziemy pierwsze spotkanie organizacyjno- zapoznawcze. Zadanie jakie nas czeka jest ambitne, ale jak najbardziej realne.

Wójtowie i burmistrzowie zgodnie stwierdzili, że poradnia onkologiczna jest bardzo potrzebna. Jak się okazuje około 4 tysięcy mieszkańców powiatu ostrowieckiego korzysta z leczenia w ŚCO.

– Pomieszczenia są gotowe, a szpital jest przygotowany na przyjęcie lekarza onkologa – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Jarosław Seweryński.- Nasz personel już się dokształca w ŚCO. Ja postawiony zostałem tu, żeby służyć ludziom i staram wywiązywać się z tej służby. Pacjenci chorzy onkologicznie muszą mieć jak najlepsze warunki do leczenia.DSC06894DSC06897DSC06899DSC06895DSC06900DSC06888

Podczas dziwniejszej wizyty w szpitalu dr Jacek Sadowski zbadał bezdomnego pacjenta chorego na nowotwór oka. Jak widać na tym przykładzie obecność onkologa w Ostrowcu jest bardzo potrzebna.

Polecamy również