Rezonans już jest w szpitalu

Rezonans magnetyczny najnowszej generacji jest montowany od dzisiaj w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Aparatura kosztowała 4 miliony złotych i jest przeznaczona do badania obrazowego wykluczającego lub potwierdzającego najczęściej schorzenia onkologiczne.
– Jest to rezonans magnetyczny, który przyjechał do nas z Niemiec i od dzisiaj jest montowany w pomieszczeniu, które przeszło gruntowną modernizację – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Jarosław Seweryński. – Pierwszy pacjent skorzysta z rezonansu 27 czerwca. Rezonans magnetyczny kosztowal 4 miliony złotych, a 85 procent kosztów pokryło Ministerstwo Zdrowia.
Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. Aparat bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego.Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego.

Foto Internet

Polecamy również