120 smaków naturalnych lodów

 Już dzsiaj, czyli w sobotę 9 lipca o godzinie 10.00 rozpocznie w Ostrowcu Świętokrzyskim na Rynku działalność nowa lodziarnia „Cuba”. W tym bardzo przytulnym lokalu, obok którego znajduje się elegancki ogródek gastronomiczny, serwowanych będzie aż 120 gatunków lodów, w tym prawdziwy hit – lody warzywne. W sobotę dla pierwszych stu klientów jedna gałka lodów gratis. Dla pozostałych klientów w sobotę i niedzielę jedna gałka po 1 zł.

Lody serwowane w naszej lodziarni są wykonane z naturalnych składników – mówi właściciel lokalu Jarosław Kuba. – Jest to czteroprocentowe świeże mleko oraz trzydziestoprocentowa świeża śmietana. Lody robione są tradycyjną metodą rzemieślniczą. Sorbety produkowane są z owoców lub skoków wyciskanych „na świeżo” i zawierają często ponad 50% owoców. Smaki tropikalne wytwarzane są z przecierów owocowych, które nie zawierają żadnych konserwantów i cukrów, a importowane są bezpośrednio z Brazylii oraz Indii. Na bazie tych owoców będą robione także koktajle owocowe.

Na początku będziemy sprzedawać lody oraz sorbety, ale już niebawem do asortymentu wprowadzimy różne gatunki kaw oraz herbat. Będą też napoje tropikalne. Jako pierwsi w regionie wprowadzamy do asortymentu lody warzywne. Na początku będą lody marchewkowe o pięknym kolorze i wspaniałym smaku z wyciskanego soku z marchwi. Drugi bardzo ciekawy, wręcz unikatowy smak to burak z jabłkiem – zachęca Jarosław Kuba. W sumie będziemy oferować 120 gatunków lodów w tym między innymi: lody czekoladowe, waniliowe, truskawkowe, kiwi, lody ciasteczkowe, kawowe, marcepanowe, orzechowe, pistacjowe, karmelowe, miętowe, malinowe, maślane i wiele, wiele innych.

Ceny lodów są bardzo przystępne. Jedna gałka kosztuje 2,50 zł, ale im więcej gałek kupi klient tym będzie taniej. Lodziarnia „Cuba” to prawdziwy raj dla miłośników zimnych deserów!

 

Polecamy również