Pływackie Mistrzostwa Polski

Od piątku do niedzieli (15-17 lipca) Pływalnia Rawszczyzna będzie areną Letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 16-lat w Pływaniu. W Ostrowcu Św. o medale będzie rywalizować 304 zawodników i zawodniczek ze 120 klubów z całego kraju, a wśród nich reprezentantka KSZO – Julia Szafrańska.

Ostrowieckie mistrzostwa rozgrywane będą na dystansie sześciu bloków startowych, codziennie według takiego samego scenariusza – porannych eliminacji (początek o godzinie 9) i popołudniowych bloków finałowych (w piątek i sobotę o godzinie 17, a w niedzielę od godziny 16). Wyniki na żywo śledzić będzie można na stronach internetowych www.rawszczyzna.mosir.ostrowiec.pl oraz www.megatiming.pl. Organizator mistrzostw – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św., przygotował dla kibiców niespodziankę w postaci internetowej transmisji wideo. Link do niej będzie można znaleźć w trakcie zawodów na w/w stronach internetowych. To oczywiście propozycja głównie dla kibiców, którzy z różnych względów nie będą mogli obserwować rywalizacji na żywo z trybun Pływalni Rawszczyzna. A, że warto odwiedzić w tych dniach ostrowiecki basen, niech świadczą przykłady przytoczone poniżej…

Województwo Świętokrzyskie będzie reprezentowane przez trójkę zawodniczek. Barakuda Starachowice wystawi dwie swoje pływaczki – Julię Wójtowicz (50 i 100m grzbietem oraz 200m zmiennym) i Annę Radecką (400m dowolnym oraz 50 i 100m motylkiem). Gospodarz – KSZO Ostrowiec Św. wystawi skromną – jednoosobową reprezentację. Pomarańczowo – Czarnych barw bronić będzie na Pływalni Rawszczyzna Julia Szafrańska. Ostrowczanka, podopieczna trenera Jerzego Bujaka, wystartuje w pięciu konkurencjach – 50, 100, 200, 400 i 800 metrów stylem dowolnym. Na dłuższych dystansach (200, 400 i 800m) należy do ścisłej czołówki krajowej w swoim roczniku i będzie jedną z kandydatek do medali podczas ostrowieckich mistrzostw.

Zależność wydaje się prosta – im dłuższy dystans, tym większe szanse medalowe Julii Szafrańskiej. Do rywalizacji 200m kraulem została zgłoszona z czwartym czasem (2:09.04), a do „wirtualnego” (na razie) podium traci przed zawodami 1,14s. Na dwukrotnie dłuższym dystansie (400m) również została rozstawiona z czwartym czasem (4:30.45), ale tu różnice są już minimalne i do rankingowej „trójki” traci zaledwie 0,05s. Przypomnijmy, że w marcu podczas Zimowych Mistrzostw Polski 16-latków na obu tych dystansach ostrowczanka zdobyła brąz. Zwycięską batalię o podium, na krótkim basenie w Gliwicach, stoczyła wtedy z Julią Baryłą, wygrywając finisz 200m kraulem z zawodniczką Dwójki Morena Gdańsk o 0,35s oraz z Weroniką Margulą, zdecydowanie ogrywając zawodniczkę MKP Szczecin na finiszu 400m kraulem (o 3,99s). Przed czempionatem na długim basenie w Ostrowcu Św. obie rywalki znów wydają się być silniejsze, przynajmniej na papierze (obie – tak jak to miało miejsce w Gliwicach – zgłoszone z lepszymi czasami, odpowiednio na 200 i 400m stylem dowolnym). Mamy jednak nadzieję, że przed własną publicznością, Julia Szafrańska ponownie okaże się lepsza w wodzie!

Na najdłuższym żeńskim dystansie – 800 metrów stylem dowolnym – Julia Szafrańska wydaje się być zdecydowaną faworytką do złota. Aktualna Mistrzyni Polski Juniorek 16-lat na krótkim basenie została też zgłoszona z najlepszym czasem do ostrowieckich zawodów na basenie pełnowymiarowym. W marcu skutecznie odparła atak Aleksandry Polańskiej (UKS Gos Raszyn), wygrywając złoto o 3,90s. W rankingu na 50-metrowym basenie (czasy zgłoszone do ostrowieckich mistrzostw) wyprzedza Margulę (o prawie sekundę) i Baryłę (o prawie dwie sekundy). Polańska została zgłoszona dopiero z szóstym czasem, ale podczas mistrzostw to zawodniczka z Raszyna może znów okazać się najmocniejszą rywalką Julii Szafrańskiej.

Sportowych emocji z pewnością nie zabraknie, a doping publiczności może okazać się kluczowym w walce o laury ostrowieckich mistrzostw. Wstęp na wszystkie bloki zawodów dla kibiców będzie bezpłatny.

Harmonogram mistrzostw:

15.07.2016 (piątek) – I dzień

9.00 Eliminacje

16.45 Uroczyste otwarcie

17.00 Finały

16.07.2016 (sobota) – II dzień

9.00 Eliminacje

17.00 Finały

17.07.2016 (niedziela) – III dzień

9.00 Eliminacje

16.00 Finały

Polecamy również