W dniach 6-14 lipca, na zaproszenie Władz Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim gości 10-osobowa grupa młodzieży – uczniów oraz studentów – z miasta Czerniowce na Ukrainie wraz z opiekunką Maryną Lysiuk. Uczestnicy wycieczki są albo osobami polskiego pochodzenia albo osobami zainteresowanymi kulturą polską i uczęszczającymi na lekcje języka polskiego. Wizyta w Ostrowcu Świętokrzyskim, zorganizowana w wyniku porozumienia WSBiP z Obwodowym Towarzystwem Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Czerniowcach, ma charakter nagrody dla młodzieży szczególnie aktywnej w nauce języka polskiego i kultury polskiej (np. wyróżnienia w konkursach recytatorskich).
– W Polsce byłam już kilkakrotnie, ale w Ostrowcu jestem po raz pierwszy – mówi Anastazja. – Jestem Ukrainką, ale uczę się języka polskiego, ponieważ ten język bardzo mi się podoba. Tańczę także w zespole folklorystycznym polskie tańce ludowe. W Ostrowcu przebywamy na zaproszenie Pana dziekana Pawła Gotowieckiego za co mu serdecznie dziękujemy. Dla nas to bardzo fajny sposób na spędzenie wakacji.
Dzisiaj goście z Ukrainy w „asyście” przewodników- uczniów liceum im. Chreptowicza zwiedzali nasze miasto.
– Chcemy jak najwięcej zobaczyć. Podobno Góry Świętokrzyskie oraz okolice Ostrowca są bardzo piękne- mówi Maryna Łysiuk, nauczycielka języka polskiego.- Uczniowie, którzy przyjechali do Ostrowca będą mieli możliwość „szlifować” język polski. Być może w niedalekiej przyszłości ktoś z nich zostanie studentem na ostrowieckiej uczelni.
W ramach wizyty młodzież zwiedzi ważne miejsca związane z historią Polski i Ziemi Świętokrzyskiej – m.in. Św. Krzyż, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Sandomierz, pozna największe atrakcje turystyczne regionu, jak Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Bałtowski Kompleks Turystyczny czy Krzemionki Opatowskie czy zapozna się ze specjalnie przygotowanymi wykładami kadry akademickiej WSBiP. Planowane jest także spotkanie z senatorem Jarosławem Rusieckim – to właśnie na Senacie RP ciąży szczególny obowiązek opieki nad Polakami na Wschodzie. Wolne chwile młodzież spędzi m.in w ośrodku MOSiR.
-Idea zorganizowania wypoczynku dla osób polskiego pochodzenia i związanych z kulturą polską zrodziła się w 2015 roku, gdy będąc w Czerniowcach zostałem zaproszony przez docenta Władysława Strutyńskiego na pokaz filmów polskich w Domu Polskim- mówi Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych WSBiP dr Paweł Gotowiecki – Organizatorem pokazu była młodzież polskiego pochodzenia, dla której kino czy literatura to czasem jedyny kontakt z Polską i kulturą polską. Uważam, że trzeba wspierać działania budujące więzi tożsamościowe u potomków naszych rodaków na Wschodzie, a także wśród tych Ukraińców, którzy są zainteresowani kulturą polską.
Projekt pobytu młodzieży z Czerniowiec zyskał wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, ponadto darmowy wstęp lub zniżki w świadczonych usługach zgodziły się udzielić wszystkie instytucje, które znalazły się w programie wizyty, a także PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim.