Kamery nas strzegą

DSC02517

DSC02513DSC02525DSC02520DSC02512DSC02523DSC02522DSC02518Centrum nowoczesnego monitoringu zostało przeniesione z siedziby Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim do budynku po byłym MOMP w Częstocicach. Obecnie mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego strzeże ponad 50 kamer.

-System monitoringu miejskiego obsługiwany jest przez całą dobę-mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.- Wykorzystywane są wszystkie złącza sieci światłowodowej, co pozwoliło na zintegrowanie całej sieci. Nasz miejski monitoring jest sukcesywnie rozbudowywany. Jest to działanie prewencyjne ale i ochronne – niejednokrotnie ratujące ludzkie życie. Kamery strzegą naszych mieszkańców i nie ma odwrotu od tego postępu. Prowadzone są konsultacje, gdzie będą instalowane nowe kamery. Wiadomo już, że w najbliższym czasie takie kamery pojawią się na skrzyżowaniach ulic: Jana Pawła II i Radwana, Jana Pawła II i Iłżeckiej, Jana Pawła i Seinnieńskie, ul. Żabiej i Alei 3 maja oraz na Rondzie im. Republiki Ostrowieckiej.

Monitoring będzie rozbudowywany. Opracowana jest dokumentacja projektowa na dodatkowe lokalizacje do realizacji w latach następnych na skrzyżowaniach ulic Sienkiewicza i Polnej oraz Mickiewicza i Sienkiewicza

Niestety na terenie miasta nie brakuje przykładów dewastacji, stąd stawiamy na monitoring, który świetnie sprawdza się w przypadku takich incydentów. Nasz system kamer będziemy rozwijać, bo wiemy, że tego chcą mieszkańcy – dodaje prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Nie zapomnijmy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego powstał monitoring przestrzeni publicznej na osiedlu „Ogrody” i „Złotej Jesieni” Teraz owe punkty będą stanowić integralną część systemu monitoringu miasta. Odbieramy już sygnały, że pojawienie się kamer na tych osiedlach zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo i zminimalizowało ilość nieprzyjemnych incydentów.

Centrum monitoringu jest bardzo nowoczesne.

– Obecnie mamy wspaniałe centrum monitoringu, w którym zdecydowanie poprawiły się warunki pracy – mówi komendant Straży Miejskiej Andrzej Kaniewski.– Z zapisów z kamer niejednokrotnie korzysta policja, prokuratura i Sąd wykorzystując nagrania jako materiał dowodowy. Mieszkańcy Ostrowca chcą jak największej ilości kamer, żeby czuć się bezpiecznie. Tam, gdzie są kamery rzadko dochodzi do rożnych incydentów. Doskonałym przykładem jest skwer na osiedlu Ogrody. Tam dochodziło do wielu ekscesów – nawet do kilkuset rocznie. Po zainstalowaniu kamer ilość incydentów zdecydowanie spadała. Kamery pomagają strzec mieszkańców. Już widzimy, że nowe rozwiązanie poprawi jakość obserwacji przestrzeni publicznej w mieście. Jest szansa na jeszcze szybsze reagowanie na wszelkiego rodzaju naruszenia prawa.

Cały system monitoringu w obecnym kształcie będzie obsługiwać sześciu operatorów w systemie 24-godzinnym.

Polecamy również