Dobro pacjenta powinno być apolityczne

DSC04854

 Rozwiązanie problemów lokalnych. Zdecydowana poprawa sytuacji w służbie zdrowia, lepszy system pomocowy dla rolników, wyższe zarobki dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów, więcej refundowanych leków, zorganizowana opieka na osobami starszymi – to kilka z postulatów wyborczych PSL. Dziś w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja z udziałem kandydatów tej partii do Sejmu – Czesława Siekierskiego, „jedynki” na liście w naszym okręgu i startującej z ósmej pozycji Danuty Barańskiej.

W konferencji uczestniczyła starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, która o mandat senatora walczy z niezależnego komitetu, ale z poparciem między innymi PSL. Jak przyznała program tej partii jest zbieżny z jej poglądami.

– Startuje z niezależnego komitetu, ale z poparciem PSL, KO oraz SLD – mówi Marzena Dębniak. – Bardzo się cieszę, że zostałam obdarzona takim zaufaniem oraz, że przedstawione programy są zbieżne z moimi poglądami. Niedawno odbywały się dożynki Wszyscy dziękowali rolnikom, ale ci rolnicy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa socjalnego, a ich praca nie zawsze się opłaca. Obecnie rządzący nie mają odpowiedniego programu dla rolników. Podobne problemy dotyczą sadowników. Opieka zdrowotna, pomoc ludziom starszym – to powinny być priorytety. Dobro pacjenta i dostęp do najlepszych metod leczenia powinno być najważniejsze dla wszystkich. Niepotrzebna była reforma edukacji, której się już nie odwróci, ale trzeba ratować to co jeszcze można. Edukacja cofnęła się w XX wiek.

Danuta Barańska wspomniała o „pakcie zdrowia”, który ma za zadanie przysłużyć się pacjentom i personelowi medycznemu.

– W Polsce obecnie brakuje lekarzy, pracowników medycznych, fizjoterapeutów czy ratowników medycznych. To bardzo ciężka praca, która nadal jest niewłaściwie wynagradzana. Postaramy się to zmienić – zapewniła Danuta Barańska, dodając, że program PSL zakłada również zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne, wprowadzenie szczepień ochronnych dla dzieci i większe PKB na służbę zdrowia.  

– Służba zdrowia powinna być apolityczna i wszystkie komitety powinny walczyć o dobro dla wszystkich pacjentów. Powinien zostać wprowadzony pakiet zdrowia. W naszym kraju brakuje lekarzy, ratowników medycznych, fizjoterapeutów. To musi się zmienić. Chcemy poprawić życie seniorom – powiedziała Danuta Barańska.

Czesław Siekierski stwierdził, że niezwykle ważne jest rozwiązywanie problemów lokalnych.

– Uważam, że w kampanii za mało uwagi poświęca się problemom lokalnym, stąd nasze dzisiejsze spotkanie z mieszkańcami powiatu ostrowieckiego. Chcemy wsłuchać się w ich problemy i zaprezentować nasze postulaty – mówi Czesław Siekierski. – PSL do wyborów idzie z programem, uwzględniającym potrzeby wielu środowisk. Zamierzamy wspierać rolników, którzy na skutek różnych klęsk żywiołowych ponoszą ogromne straty, niewspółmierne do obecnych kwot odszkodowań, zapewnić lepszy dostęp do usług medycznych i do leków, które w innych państwach są refundowane, a u nas trzeba za nie płacić. Stawiamy też na lepszą organizację opieki nad osobami starszymi. Społeczeństwo starzeje się, a państwo w ogóle nie jest przygotowane na walkę z tym zjawiskiem. 

Na listach PSL do Sejmu w naszym okręgu jest również Krystyna Zdonek. Przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, wieloletni sołtys Jastkowa w gminie Ćmielów zajmuje pozycję 24.

 

Polecamy również