Kaziuki na Pułankach

DSC06140

Parafia pw. Św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Św. na Os. Pułanki po raz drugi będzie gospodarzem uroczystości historyczno-kulturalno-religijnych pod nazwą „Kaziuki Ostrowieckie”, które odbędą się w dniach 7-8 marca 2020 roku Uroczystości te będą zakończeniem Roku Jubileuszowego związanego z 35 rocznicą powstania parafii. Ostrowieckie Kaziuki, zorganizowane na wzór wielowiekowej tradycji kultu św. Kazimierza Królewicza w Wilnie, mają za zadanie przybliżyć i ożywić historię Polski i współpracy polsko-litewskiej.

Tradycja kiermaszu sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, polskiego Królewicza kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Będąc jednym z najbardziej barwnych wydarzeń handlowych i Świąt Wilna, które jest zarazem pożegnaniem się z zimą – uliczny jarmark ożywiał miasto, napełniał przybyszami, sprzedawcami i turystami. Ludzie oddaleni o dziesiątki kilometrów mieli możliwość odbyć podróż do krainy unikatowych wyrobów nie zawsze dostępnych w sklepach i kupić wszystko, co ręce ludzkie zrobiły podczas długiej zimy.

Nawiązując do tej tradycji – w ubiegłym roku odbyły się już Kaziuki Ostrowieckie, promujące tradycję i kulturę regionu świętokrzyskiego oraz przybliżające tradycję litewską. Wielobarwny jarmark rękodzielniczy oraz występy kapel ludowych przyciągnęły liczne rzesze ostrowczan. Uroczystość ubogaciły koła łowieckie a firmy gastronomiczne serwowały potrawy świętokrzyskie i litewskie.  Był to pierwszy wiosenny festyn a zarazem jarmark wielkanocny. Uroczystości ubiegłoroczne cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, istnieje zatem potrzeba aby  organizować je cyklicznie. W związku z Jubileuszem parafii, chcemy wzbogacić tegoroczne obchody o nowe elementy, jeszcze bardziej przybliżając ducha tamtego regionu   i ukazując związki z naszą tradycją.

Program imprezy „Ostrowieckie Kaziuki” 2020

7 marca 2020

Wykład pt.” Wkład Stanisława Moniuszki w muzykę sakralną”

Koncert Piotra Buchalskiego na Fletni Pana

8 marca 2020

1200 Uroczysta suma odpustowa z procesją

1330 Koncert z okazji Dnia Kobiet – Leon Voci

Impreza towarzysząca – „Ostrowieckie Kaziuki” na placu kościelnym w godz: 1400 – 1800

Planowane atrakcje:

– udział Bractwa Rycerskiego Zamku w Szydłowie,  pokaz tańca dworskiego i walki białą bronią;

– występy artystyczne w wykonaniu zespołów ludowych z Waśniowa, Kunowa, Kół Gospodyń Wiejskich;

– możliwość zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru w punkcie medycznym zorganizowanym przez WSBiP;

– prezentacja Kół Łowieckich;

– zabawy z nagrodami;

– punkt profilaktyczny Policji

– wata cukrowa i popcorn dla dzieci.

Jarmark rękodzielniczy

– wystawa prac malarki Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej,

– rękodzieło artystyczne oferowane przez zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich, Uniwersytet Trzeciego Wieku;

– degustacja potraw przygotowanych przez firmy gastronomiczne oraz Koła Łowieckie i Koła Gospodyń Wiejskich.

Gospodarze i organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestniczenia w ” Kaziukach Ostrowieckich” gwarantując moc wrażeń i niezapomniane chwile – łączące tradycję z współczesnością .

Fot. Archiwum

Polecamy również