ZDROWO I KOLOROWO W PRZEDSZKOLU NR 21

zdrow pp 21

Kolory są nieodłącznym elementem naszego otoczenia. Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Daje możliwość spontanicznej zabawy i współpracy z rówieśnikami. Otaczające nas kolory rozwijają myślenie, inteligencję, wyobraźnię.

Jak co roku w październiku w Przedszkolu Publicznym nr 21 było wesoło i kolz1 z1 z3 z4 z5 z6 z7 z8 z9 z10 z11 z12 z13orowo. Wspólnie świętowaliśmy „Kolorowy tydzień”. Każdy dzień poświęcony był innej barwie.

W poniedziałek dominującym kolorem był zielony. Przedszkolaki bawiły się przy piosence „Ogórek”. Degustowały zielone warzywa. Grupa „Fasolki” stworzyła „Kodeks małego Ekologa” i przyrzekła chronić przyrodę. Podczas eksperymentów plastycznych dzieci dowiedziały się jakie farby należy zmieszać, aby otrzymać kolor zielony.

Wtorek to dzień niebieski. Podczas zabaw dzieci eksperymentowały z wodą. Sprawdziły „Co pływa, a co tonie?” Dowiedziały się jak bardzo woda potrzebna jest ludziom, roślinom i zwierzętom, poznały sposoby oszczędzania wody. Dzieci z grupy „Stokrotki” wysłuchały opowiadania pt. „Bajka o niebieskim smoku” i dowiedziały się, że każdy jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek.

W środę – dzień czerwony – odbywały się zabawy muzyczno – ruchowe z szarfami, dzieci rozmawiały o miłości i przyjaźni. „Niezapominajki” urządziły zajęcia kulinarne, własnoręcznie przyrządziły surówkę z czerwonych owoców.

W czwartek królował kolor żółty. Przedszkolaki wielozmysłowo poznawały żółte owoce. „Maki” i „Fiołki” przygotowały zdrowy sok owocowy, „Fasolki” zbudowały słońce z żółtych kubeczków a , „Słoneczniki” ze wstążek i odbitych rączek.

Piątek poświęcony był barwie pomarańczowej. Dzieci ze smakiem zajadały pomarańczowe warzywa i owoce, malowały, wyklejały i przeliczały marchewki i dynie.

W każdym dniu przedszkolaki tworzyły prace plastyczne. Było więc: wydzieranie, malowanie farbami, orgiami, wycinanie, wylepianie. W kolorowym tygodniu nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych. Na dywanie i przy stolikach powstawały z klocków jednobarwne budowle, domy, garaże, parkingi, stacje benzynowe, samochody. Również ćwiczenia gimnastyczne miały „kolorową” wymowę.

To był bardzo udany tydzień. Zaangażowane były dzieci oraz ich Rodzice, którzy zadbali o odpowiednie kolorowe stroje. Z niecierpliwością czekamy na kolejny „Kolorowy tydzień”.

Polecamy również