PSP10 na wycieczce reintegracyjnej „Śladami człowieka neolitu”

czolo

Po okresie długotrwałego lockdownu uczniowie wrócili do szkół i razem z wychowawcami, nauczycielami odbudowują relacje rówieśnicze. A wszystko po to, by odnowić pozytywne kontakty interpersonalne całej społeczności szkolnej. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 10 zaczęli od wycieczki do Krzemionek Opatowskich. To były zajęcia inne niż zwykle, a uczestniczyły w nich klasy od IV do VIII.

Podzielone na podgrupy dzieci na czele z przewodnikiem rozpoczęły zwiedzanie od stałej wystawy multimedialnej „Władcy krzemienia. Opowieść o świecie neolitycznych górników znad Kamiennej”. Wystawa wprowadziła w świat pradziejów i stała się niezwykłą podróżą do czasów narodzin europejskiej cywilizacji. Można było zobaczyć tu między innymi przedmioty użytkowe, broń i ozdoby wykonane 5000 lat temu. 

Następnie krętymi schodami wszyscy zeszli do chłodnych kopalń krzemienia pasiastego. Wędrowali trasą podziemną liczącą 500 m długości i z zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jak przed tysiącami lat wydobywano tu krzemień – złoto i stal neolitu. Oglądali świetnie zachowane wyrobiska pradziejowych kopalń i poznawali geologię regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności. Ten region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. 

Później zwiedzający przeszli na teren skansenu osady neolitycznej i tutaj, widząc lepianki z paleniskami, uświadomili sobie, jakie wtedy życie było trudne i przed jakimi wyzwaniami stawali nasi przodkowie. 

Po „historycznej uczcie” dzieci integrowały się na wesoło przy ognisku. Pieczone kiełbaski znikały w czeluściach gardeł jak kamfora, a piękna pogoda sprzyjała wypoczynkowi.

Jutro powrót do ławek i codziennych zajęć, ale to nie ostatni wyjazd uczniów „Dziesiątki”, bo przecież każdy wspiera adaptację związaną z powrotem do szkolnych obowiązków. A poza tym jest tyle miejsc wartych odwiedzenia!

Tekst i foto PSP nr 101 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 35

Polecamy również