Składniki zdrowej diety

Moda na zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularna. Zwracamy większą uwagę na skład i pochodzenie naszych posiłków. Sporym powodzeniem cieszą się również diety wegańskie i wegetariańskie. Swój udział w każdej z tych diet, ma musli pod różnymi postaciami. Czym ono właściwie są, skąd pochodzą i czym się odznaczają?

Skąd się wzięły?

Za i twórcę tych płatków, należy uznać szwajcarskiego lekarza i dietetyka Maximiliana Bircher-Bennera. Na początku dwudziestego wieku zaczął on podawać je pacjentom swojego szpitala, zauważając, że taka mieszanka zbóż i owoców bardzo pozytywnie wpływa na jego pacjentów. Dziś są one jednym z najbardziej popularnych kulinarnych wynalazków ze Szwajcarii. Sam Benner nie miał jeszcze możliwości dokładnego zbadania ich składu. Gdy pozwolił na to rozwój nauki i metod badawczych, udowodniono, że płatki musli, mają bogaty skład i działają pro-zdrowotnie.

Dzisiejsze mieszanki

Na rynku dostępne jest wiele wariantów takich płatków. Do wyboru są zarówno wersje z płatkami owsianymi, jak i z innymi rodzajami zbóż. Na sklepowych półkach znajdziemy musli  na bazie pszenicy, jęczmienia, kukurydzy lub żyta – właściwie wszystkich możliwych zbóż. Dodatkiem mogą być suszone owoce, takie jak rodzynki, banany czy jabłka. Popularnym dodatkiem jest żurawina , jagody goji oraz nasiona chia. W składzie znajdziemy orzechy – w zależności od upodobań mogą być to orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie lub kokos. Zazwyczaj w jednej mieszance występuje więcej niż jeden rodzaj orzechów. Ziarna lnu i sezamu, miodowe chrupki, słonecznik i dynia – lista dodatków jest przeogromna i każdy wybierze coś dla siebie.

 

Przyjęło się, że musli to danie śniadaniowe – tak zresztą jest serwowane najczęściej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zjeść je w innych porach dnia. W ojczyźnie tego dania – Szwajcarii, jest ono spożywane najczęściej w porze kolacji.

Witaminy, mikro i makroelementy

Oprócz sporej dawki energii pochodzącej z zawartych w nim węglowodanów złożonych, musli dostarcza również mnóstwo witamin oraz substancji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.W zależności od dokładnego składu, są to witaminy z grupy B i witamina C. Duża ilość błonnika poprawia perystaltykę jelit i poprawia funkcjonowanie układu trawienia. Zdrowe tłuszcze w nim zawarte pomagają obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegają miażdżycy i zawałom serca.

Mieszanki takie spożywany najczęściej z mlekiem, co zapewnia konieczną organizmowi dawkę wapnia.

 

Ze sklepu, czy własne?

Jeśli sklepowa oferta nie spełnia naszych wymagań, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skomponować własną mieszankę. Wystarczy do tego zakupić odpowiadające nam składniki i wymieszać w odpowiednich proporcjach.To, jakie będą to proporcje, zależy od naszych preferencji. W internecie znajdziemy też strony, na których możemy skomponować własne mieszanki, które trafią do nas już gotowe do spożycia. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla zabieganych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków.

 

 

 

Polecamy również