Silniki zaburtowe – jaki silnik wybrać do jednostki pływającej?

 

Właściciele jednostek pływających, choćby łodzi typu ponton, motorówek czy jachtów, często mają wątpliwości, wybierając silnik zaburtowy. Jakie silniki zaburtowe proponują producenci? Czym się kierować, poszukując takiego silnika?

Rodzaj napędu – silniki zaburtowe elektryczne czy spalinowe?

Silniki zaburtowe można sklasyfikować, biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego napędu. W ten sposób wyróżnia się:

  • Silniki zaburtowe spalinowe. Modele zasilane paliwem są głośniejsze, ale jednocześnie dają poczucie wolności – w ich przypadku wystarczy tylko dolać paliwa, aby płynąć dalej. Przykładem spalinowego silnika zaburtowego w ofercie BRP jest silnik Evinrude 115 KM zaprojektowany z myślą o łodziach typu ponton.
  • Silniki zaburtowe elektryczne. Wyróżniają się cichą pracą, dzięki czemu są doceniane m.in. przez wędkarzy. Te modele są też ekologiczne i mają niewielkie wymiany, co przekłada się na ich wagę. Za główną wadę elektrycznych silników zaburtowych uznaje się ograniczony zasięg, co wymusza poruszanie się ustaloną trasą.

Produkując spalinowe silniki zaburtowe, producenci korzystają z nowoczesnych technologii. To korzystnie przekłada się na emisję spalin i zużycie paliwa.

Silniki zaburtowe – jaka pojemność silnika i moc będzie optymalna?

Rodzaj napędu nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze silnika zaburtowego – równie istotne są pojemnika silnika i moc. Parametry te są kluczowe, bo od nich zależy, czy silnik zaburtowy sprawdzi się w różnych warunkach i pozwali dopłynąć do wybranego celu. Jak dobrać moc silnika do jednostki pływającej?

Określając optymalną moc silnika zaburtowego, należy uwzględnić typ jednostki pływającej. Dla przykładu niewielkie łodzie, które pływają po płytkich wodach, mogą zostać wyposażone w silniki zaburtowe Evindure typu Jet – są one dostępne w wersjach o mocy 40, 60 i 105 KM. Jednocześnie decydując o modelu silnika, należy uwzględnić, że jego moc musi zapewnić możliwość sterowania jednostką również w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.

Przykładem bezpiecznych silników o dużej mocy są silniki zaburtowe Evindure E-TEC G2 w wersji 300 KM.

Silniki zaburtowe – dlaczego marka również ma znaczenie?

Choć wybierając silniki zaburtowe do jednostek pływających, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, to nie można zapominać, że marka też jest istotna. Nie każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją silników do jednostek pływających cieszy się taką samą renomą. Tymczasem popularność producenta wśród właścicieli łodzi czy jachtów nie jest bez znaczenia – z reguły oznacza to, że oferuje on niezawodne silniki zaburtowe.

Zakup silnika zaburtowego od renomowanej marki ma jeszcze jedną zaletę – nie pojawi się problem z dostępnością części zamiennych. Mowa tu głównie o następujących komponentach: cewce zapłonowej, wirniku pompy wodnej czy uszczelce pod głowicę.

Polecamy również