„EKO – OGRÓDEK” w PP19

zdjęcie główne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12W Przedszkolu Publicznym nr 19 co roku jest podejmowanych wiele działań i projektów. W roku szkolnym 2021/2022 realizowana była innowacja pod nazwą „Nasz Eko Ogródek”. Jej celem było kształtowanie prawidłowych  postaw  wobec środowiska i obserwowanie przyrody poprzez bezpośredni kontakt z nią. Dzieci najlepiej poznają przyrodę poprzez własne działania i eksperymentowanie a samodzielnie odkrywając tajniki przyrody gromadzą nowe doświadczenia. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza, bo dzieci w wieku przedszkolnym uczą się najchętniej i najszybciej poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia.

Od października 2021 roku w ramach realizacji pierwszego etapu innowacji w placówce organizowany był szereg zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu, podczas których dzieci obserwowały przyrodę wykorzystując narzędzia optyczne tj:  lupy i lornetki. Zgodnie z kalendarzem przedszkolnym dzieci obchodziły również różne święta nietypowe tj: Dzień Jabłka, Dzień Dyni, Dzień Drzewa, Dzień Ziemi.

            W ramach realizacji innowacji „Nasz EKO – ogródek” dzieci bezpośrednio brały udział                          w powstawaniu i opiece nad założonym ogródkiem, obserwowały zmiany zachodzące w świecie roślin, siały warzywa na wiosnę, obserwowały wzrost pędów oraz dokonywały zbioru. Przedszkolaki podlewały grządki i plewiły chwasty, a następnie spożywały zdrowe warzywa z własnego ekologicznego ogrodu. Każda grupa wzbogaciła w swojej sali kącik przyrodniczy o pierwsze wiosenne uprawy. Wśród wysianych warzyw pojawiły się szczypiorek, pietruszka, rzodkiewka, czosnek, koperek. Dzieci każdego dnia pielęgnowały i obserwowały, czy i kiedy wyrosną z ziarenek i sadzonek roślinki, jak będą wyglądały g i czym będą się różnić. Postanowiły, że w przyszłości zebrane plony zostaną wykorzystane podczas zajęć kulinarnych.

Miesiąc kwiecień i maj rozpoczął się intensywnymi pracami w ogrodzie przedszkolnym. Każdego dnia ogródeczek wzbogacał się  o nowe uprawy – rzodkiewkę, sałatę, ogórki, pomidorki koktajlowe, fasolę, cebulę a także dynię. Dzieci obserwowały rośliny, uczyły się obowiązku dbania o odpowiednie nawodnienie, nawożenie nawozem naturalnym.

Chcąc ubarwić i upiększyć ogród przedszkolny dzieci posadziły kwiaty w doniczkach. Dzięki bezpośredniej obserwacji miały możliwość poszerzenia wiadomości na temat roślin i warunków niezbędnych do ich rozwoju. Zajęcia te dostarczyły wszystkim wiele radości, i satysfakcji z podjętych działań.

Pod koniec czerwca dzieci zebrały z EKO – ogródka pierwsze plony. Jako pierwsze wyrosły rzodkiewka i sałata. Przedszkolaki wykorzystały rzodkiewkę do sporządzenia twarożku, a sałatę przekazały paniom kucharkom, które wykorzystały ją do przygotowania śniadania.

Zebranie pierwszych plonów było ostatnim etapem realizacji pierwszej części innowacji zaplanowanej na rok szkolny 2021/2022.Działania podjęte w ramach innowacji stworzyły warunki pozwalające dzieciom na bezpieczną i samodzielną eksplorację otaczającej przyrody. Umożliwiły też poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego. Realizacja pierwszego etapu innowacji sprawiła wiele satysfakcji zarówno dzieciom, jak i koordynatorom. Drugi etap innowacji „Nasz EKO – ogródek” zaplanowano na nowy rok szkolny.

Koordynatorkami projektu były: Katarzyna Pawlik, Monika Słowińska, Magdalena Kawiak

Polecamy również